Araç Çizikleri Nasıl Giderilir?

birevim faizsiz araba

Aracınızı temiz ve parlak görmek için çiziklerden kurtulmak istemeniz doğaldır. Bunun için çok sayıda seçenek vardı. Tampon bölgesinde bulunan ağır çizikler haricinde kapılarda, kapı kollarında, kaputta ve diğer noktalarda ulaşabilecek derin olmayan çizikler için aracınızı boyatmanıza gerek yoktur. Doğru uygulamalar ile aracınızı eski ilk gün ki parlaklığına ve güzelliğine geri döndürmeniz mümkündür.

Bu konuda çok sayıda hurafe vardır. Bunların geçerli olanları olduğu gibi aracın çiziğini gidermek yerine araca ciddi hasar verenlerde vardır. O nedenle çiziklerden kurtulmak için yapacağınız tercihi doğru şekilde yapmak önemli olacaktır.

Araç Çiziği İçin Diş Macunu Kullanımı

Araçta oluşan çiziklerden kurtulmak için diş macunu kullanabilirsiniz. Bu genelde kullanılan ancak az kişi tarafından bilinen bir seçenektir. Tabi bunun uygulanabilir olabilmesi için araçta ki çizik seviyesine bakmanız gerekiyor. Bunun için tırnaklarınızı kullanabilirsiniz. Çiziğe tırnağınız ile dokunduğunuz da takılmıyorsa bu uygulanabilir. Ancak çizik derince tırnağınız takılıyorsa diş macunu uygulaması yapmanız sizi çiziklerden kurtarmaz.

İlk yapılması gereken o bölgenin yıkanması ve kurutulması olacaktır. Temizlemeden yapılması tavsiye edilmemekte hatta daha kötü bir görüntü oluşacağı bilinmektedir. Diş macununun dörtte birini çizik alana sürmeli, mikrofiber bir bez kullanarak çizik bölgesine uygulayın. Diş macunu orayı kapatana kadar devam etmelisiniz ve sadece bir kez uygulamanız yeterli olacaktır. Aşırı uygulamak boyaya zarar verebilir.

Çizik Giderici Özel Ürünler

Araçların kaportasında oluşan derin olmayan çizikler için özel olarak üretilen çizik giderici ürünler bulunuyor. Bu ürünlerin kullanılması için aracın tamamen, düzgün bir şekilde kir kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekiyor. Bu ürünleri uygulamak için temiz bir mikro fiber beze ihtiyacınız var.

Ürünlerin açıklama kısmında nasıl uygulanacağı detaylı bir şekilde sizlere aktarılacaktır. Tabi ürün tercihinizi yapmadan önce yorumlarını okumalı, yararlı olan araçları ve boya tiplerine bakmanız gerekiyor. Bu ürünler ile aynı bölgeye iki üç defa uygulama yaparak çiziğin tamamen ortadan kalkmasını sağlamanız mümkündür. Tabi bunun yanında çizikleri kapatmak için pasta cila uygulaması da tercih edilebilir.

Aracı Boyatmak

Araçta ki boya çizikleri çok derince ne diş macunu ne de çizik giderici ürünler sizlere yardımcı olacaktır. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız ve kesin bir çözüm arıyorsanız aracınızı boyatmayı tercih edebilirsiniz. Derin çizikler ancak bu şekilde kurtulmak mümkün olabilir.

Bu uygulamayı sizin yapmanız tavsiye edilmez. Bunun yerine işini profesyonel olarak yapan araç boyacılarına gitmeniz tavsiye edilir. Çünkü boya önce kazınacak, zımpara yapılacak ve ardından doğru bir şekilde araç boyanacaktır. Tabi kalın boyamamak önemlidir. Bunun için profesyonel bir boyacıyı tercih edebilirsiniz.

Eğer çizik çok derin değilse boya tercih edilmemelidir. Çünkü boyanan araçların ikinci el piyasası çok düşük olmaktadır. Bunu göz önüne alarak boyama işlemini yaptırabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

four × five =