Cam Filmi Uygulamasında Son Durum

birevim faizsiz araba

Cam filmi 2018 yılında çıkarılan yasa ile birlikte yasaklı araç aksesuarları arasında gelmeye başladı. Bunun sebebi çok koyu renkte cam filmi kullanma oranının artması ve bu sebeple insanların rahat bir şekilde hareket edebilmesi olduğu açıklandı. Ayrıca ciddi terör saldırılarının cam filmine sahip araçlar ile olduğu da açıklandı.

Ancak bu durum belirli bir adaletsizliği ortaya çıkardığı için cam filmi uygulaması belirli olmak kaydıyla serbest bırakıldı. Bunun için cam filmlerinde uygulanan derecelerin önemi de artmış oldu.

Araçlarda Cam Filmi Kullanımları

Oto cam filmleri araçlarda birçok amacı yerine getirmek için uygulanıyor. Birçok insan yüksek miktarda güneş ışığından korumak istediği için bunu uyguluyor. Ancak bu uygulama aynı zamanda araç dışından içinin de görünmesini engellemiş oluyor.

Belirli bir seviyenin üzerinde olmayan cam filmleri göz sağlığına iyi geldiği için kullanmasına bir sınırlama getirilmiyor. Ancak aracın ön camlarında tam anlamıyla koyuluk olması ve ön camının hiçbir şekilde fark edilmemesi cezaya neden olmaktadır.

Cam filminde ceza uygulanmasını istemiyorsanız aracınıza uygulamanız gereken film seviyesi r43 olarak belirlenmiştir. Bu seviyenin üzerine çıkılmadığı sürece cam filmini kullanmak da bir sorun yoktur. Ancak bu seviyenin üzerinde olan cam filmlerine trafik polisleri tarafından ceza uygulanmak ve muayeneden geçmekte zorluk yaşanmaktadır.

Cam Filmi Yasak mı? Ceza Maddesi Nedir?

Cam filmi uygulaması r43 seviyesinin üzerine çıkılmadığı sürece yasaklanmıyor. Sizlerde bu yasağı aşmak ve sorunu çözmek istiyorsanız eğer arabanıza cam filmi uygulaması yaptıracaksanız bu seviyeyi geçmemeniz gerekiyor. Görüşün engellenmesine neden olan tüm cam filmleri trafik kanununda 30/1-b ceza olarak açık bir şekilde yasaklanmıştır.

Kendiliğinde cam filmli olarak piyasaya sürülen araçlarda firmalar 4 numaralı cam filminin yasaklı olduğunu bildikleri için bu şekilde piyasaya sunulmuyor. Yasaklı cam filmine sahip olan araçlar 30/1-b maddesine göre 427 TL trafik cezası uygulanmaktadır. 2022 yılında uygulanacak bu cezayı erken ödemeniz halinde %25 indirim alma hakkına sahip olabilir ve 320,25 TL olarak ödemeyebilirsiniz. Bunun yanında araç sahibine de 20 ceza puanı uygulaması yapılmaktadır.

Cam Filmi Uygulamasında Son Durum

Cam filmi kanuna göre ne olursa olsun yasak olarak kabul edilmiştir. Bu yasağın tam olarak ne olduğunu görmek için Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63 maddesinde net bir şekilde görmek mümkündür. Burada yer alan 15. Maddede durum açık bir şekilde belirtiliyor.

%85 cam filmi 1 numara, %70 cam filmi 2 numara, %55 cam filmi 3 numara ve %40 cam filmi 4 numaradır. Bu oranlarda araç içine ışık geçerlilik oranı ifade edilmektedir. Yani 4 numaralı hem ışığın geçmesine engel olmakta hem de araç içerisinin tam anlamıyla görülmesine engel olması sebebiyle yasaklı olarak kabul ediliyor.

birevim

Leave a Comment

nineteen − 5 =