Antifriz Nedir? Antifrizin Özellikleri Nelerdir?

birevim faizsiz araba

Antifriz, suyun donma noktasını düşüren, sistemi buz oluşumunun kötü etkilerinden koruyan herhangi bir maddedir. Otomobil soğutma sistemlerinde suya ya

Yaygın olarak eklenen etilen glikol veya propilen glikol gibi antifrizler radyatörlere zarar gelmesini önleyen en önemli etkenlerdir.

Motor Soğutma Sıvısı Nasıl Çalışır?

Motor soğutma sıvısı, genellikle 50/50 oranında su ile karıştırılır ve motorunuzda uygun rezervuara dökülür. Kimyasal etilen glikol, aşırı sıcak veya soğuk hava koşullarında optimum çalışma sıcaklığını düzenlemek ve korumak için aracınızın motorundan pompalanan bir sıvı oluşturmak için bir taban olarak kullanılır.

Antifriz arabada nereye gider?

Antifriz tipik olarak aracınızdaki soğutucu rezervuarına gider. Bazı eski araçlarda soğutucu rezervuarı yok, bu durumda antifriz radyatöre giriyor. Soğutma sıvısı rezervuarı veya radyatör kapağı arıyorsanız, bunu kaputun altında bulacaksınız, ancak tam yerleşim araca göre değişir. Antifrizinizin soğutucu rezervuarını nerede bulacağınız hakkında kesin talimatlar için aracınızın kullanım kılavuzuna bakın.

Her Antifriz Türünü Farklı Kılan Nedir?

Tüm soğutucu baz kimyasal etilen glikolden oluşur. İster yeşil ister pembe ister turuncu olsun, tabanlarında hepsi aynıdır. Örneğin bazı antifrizleri Orijinal Yeşil’den farklı kılan şey, daha yüksek kilometreli araç türlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış katkı maddeleri ve boyalardır, orijinal yeşil ise onlarca yıldır dünya çapında kullanılan daha genel bir formüldür.

Arabamın Ne Sıklıkta Yeni Soğutucuya İhtiyacı Var?

Aracınızın ihtiyacı olan çoğu sıvının etkili olabilmesi için çeşitli aralıklarla boşaltılması ve değiştirilmesi gerekir. Aynı şey soğutucun için de geçerlidir. Yılda en az iki kez, yaz sıcağından önce ve kış soğuğundan önce soğutma sıvısı seviyenizi kontrol etmelisiniz. Aracınızdaki soğutucuyu ne zaman yıkamanız ve değiştirmeniz hakkında daha kesin bilgi için aracınızın kullanım kılavuzuna bakın.

Antifriz Nedir ve Nasıl Çalışır Sonuç!

Antifriz, aracınızdaki sıcaklıkları düzenlemeye yardımcı olan temel bir motor soğutucudur. Sıcak havalarda, antifriz motorunuzdaki ve radyatörünüzdeki suyun kaynamasını önler. 275 fahrenayt dereceye kadar sıcaklıklarda sıvılarla etkilidir. Sıcaklıklar düştükçe, antifriz sıfırın altında 30 dereceye kadar düşük sıcaklıklarda bile aynı suyun donmasını önler. Antifriz aynı zamanda motorunuzda su pompası gibi çeşitli parçaların sorunsuz hareket etmesine neden olan bir yağlayıcıdır. Bunu yaparken, sürtünmeyi azaltır ve bu da motorunuzda hasara neden olabilir. Ek olarak, antifriz motorunuzda korozyonu önlemeye yardımcı olur, çünkü motorun metalinin korozyona gitmemesi için kendilerini aşındıran parçacıklarla yapılır. Çoğu motordaki alüminyum silindir kafaları özellikle korozyona karşı hassastır, bu da aracınızın sağlığı ve uzun ömürlülüğü için uygun antifrizi kritik hale getirir.

birevim

Leave a Comment

thirteen − 6 =