Araç Satış Sözleşmesi Nedir? Ne İşe Yarar ?

Tüketicilerin önce okumadan sözleşme imzalama hatası yapması nadir değildir. Ancak, bir sözleşme imzaladıktan sonra, yasal olarak kabul ettiğiniz şartlara bağlı kalmak zorundasınız. Bu, pahalı bir yeni veya ikinci el araba için bir araba satın alma sözleşmesi imzalarken özellikle aklınızda bulundurmanız gereken önemlidir.

birevim faizsiz araba

Satın alma işleminiz hakkında bunalmış ve heyecanlı olmak kolaydır ve sadece satış temsilcisinin size söyledikleriyle birlikte gidin, ancak imzaladığınız şeye dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca uygun fiyatlı bir araç sigortası poliçesi ile karşılandığınızdan emin olmalısınız.

Uzmanlara göre, resmi bir sözleşme otomobil satışlarının ezici çoğunluğunda yer alır. Ve siz ve bir bayi arasında, aracın maliyetini faize ek olarak zaman içinde taksitle ödemeyi vaat ettiğiniz bir anlaşma olarak işlev görüyor. İşte bir araba satış sözleşmesi hakkında bilmeniz gereken her şey, böylece satın alma zamanı geldiğinde hazırlıklı olursunuz.

Sözleşmenin Bileşenleri

Uzmanlar sözleşmeyi tam olarak anlamak için tüm bileşenlerini tanımanız gerektiğini açıklıyor. Neyse ki, araba satış sözleşmeleri nispeten basittir. Temel bilgiler, adınızı ve adresinizi ve satıcının adını ve adresini içerir. Sözleşmede ayrıca araç kimlik numarası veya VIN listelenecektir. Bu, genellikle ön cama en yakın sürücü tarafındaki gösterge panelinde bulunabilecek her araca atanan benzersiz numaradır.

Sözleşmenin önemli bir alanı, ödünç vermedeki doğruluk açıklama alanıdır. Bu alanda, satın alma işleminizin en önemli bileşenlerini ayrıntılı olarak açıklayan beş kutu bulunmaktadır. Beş kutuda aşağıdaki bilgiler yer alacaktır:

  • Yıllık yüzde oranı (APR):APR, yeni aracınızı finanse etmek için her yıl faiz olarak ücretlendirileceğiniz şeydir.
  • Vade farkı:Bu bölümde, APR’nizi kullanarak sözleşmenin tüm seyri boyunca aracınızı finanse etmek için ödemeniz gereken dolar tutarı açıklanmaktadır.
  • Finanse edilen tutar:Burada, satın alma işleminizde kalan ve ödemeniz gereken tam para miktarını bulacaksınız. Bu, aracın fiyatını, eklentilerini, ücretlerini ve peşinatınız hariç vergileri içerir.
  • Toplam ödeme:Bu sayı, taksit ödeme tutarını toplam taksit sayısıyla çarparak araç için tam olarak ne kadar ödeyeceğinizi temsil eder.
  • Toplam satış fiyatı:Son olarak, satın alma işleminizin toplam maliyetini bulacaksınız. Bu, sözleşmenin sonunda tüm ödemeler yapıldıktan sonra tüm satış fiyatını içerir.

 

birevim

Leave a Comment

3 × 4 =