Trafik Sigortası ve Kasko Nedir ?

Araç sahipleri için en önemli iki sigorta çeşidi Kasko ve trafik sigortasıdır.  Peki trafik sigortası nedir?

birevim faizsiz araba

Sigorta türleri genelde, araba, iki tekerlekli veya ticari araç gibi herhangi bir aracın kayıp veya hasarını kapsar. Bu sigorta, araçlara zarar veren kazalardan kaynaklanan maddi zararların azaltılmasına yardımcı olur. Aracını sigorta ettiren kişinin ödeyeceği prim tutarları, sigortalı beyan edilen değer, araç türü, aracın yaşı, yakıt türü, sigortalının yaşı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Trafik sigortası, muhtemel bir kaza durumunda Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Karşı tarafın can ve mal kayıplarının tazminini belirli sınırlar çerçevesinde sağlayan aynı zamanda da bu özellikleri sebebiyle ülkemizde en yaygın sigorta hizmetlerinden biri olarak öne çıkan trafik sigortasıdır. Üçüncü şahıslara yönelik bedensel ve maddi hasarları da kapsaması sebebi ile aynı zamanda bir sorumluluk sigortası mahiyetindedir.

Araç sigortaları arasında yer alan ikinci seçenek kasko sigortasıdır. Aracın kaza yapma, yanma, çalınma veya çalınma teşebbüsüyle alacağı hasarları teminat altına alan bir yapıda düzenlenmektedir.

Trafik Sigortası ve Kasko Aralarındaki Farklar Nelerdir?

  • Trafik sigortasının aksine herhangi bir mecburiyet barındırmayan sigorta kaskodur. Karşı tarafın değil ama ait olduğu aracın kayıplarını karşılayan bir sigorta çeşididir.  Bu tazmin, ilgili poliçenin kapsamına göre kısmen yapılabilir veya tamamen olabilmektedir. Kasko sigortasının standart güvencelerine ilave edebileceğiniz isteğe bağlı teminatlarla, poliçenin kapsamı daha da genişletilebilmektedir.
  • Kasko aracınızdaki hasarları da kapsarken trafik sigortası karşı tarafın hasarlarını teminat altına alır.
  • Trafik sigortasının içeriği devlet tarafından belirlenir.  Tüm sigorta şirketlerinde sabittir. Muhtemel bir kaza durumunda karşı tarafın maddi ve bedensel zararları belirlenen sözleşme çevresinde karşılanır.  Eğer trafik sigortası limitini aşan bir durum varsa kişi kendisi zararın kalan kısmını karşılar.  Kasko sigortasında kişi poliçeye eklenecek teminat tutarı dahil birçok şeyi kendisi belirler.
  • Trafik sigortası poliçe fiyatları satıcı sigorta şirketleri tarafından farklılık gösterebilir.  Kasko tercih edildiğinde ise en avantajlı olanı tercih etmenizi öneririz. Ucuza kaçmayın ki astarı kendinden pahalıya çıkmasın.
  • Kasko ve trafik sigortasının avantajlarını iyi değerlendirmek gerekir.   Sigorta hem kendiniz ve hem de karşınızdakini koruyan en önemli poliçelerden biridir.

Karayolu en çok tercih ettiğimiz ulaşım seçeneklerinden biridir.  Özellikle de en yüksek kaza oranına sahip olan bu ulaşım seçeneğini değerlendiriyorsanız kasko ve trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin.  Faydalarını öğrenin ki olası bir durumdan en az zararla çıkabilin.

Sorumlu bir vatandaş olarak sigorta yaptırmayı ihmal etmeyin ve kendi cebinizi de düşünerek kasko yaptırın. Elbette ilk önerimiz lütfen trafik kurallarına uyun.

 

birevim

Leave a Comment

5 × three =