4 Silindirli Motorlar Nedir?

Geçmişten günümüze bakıldığında otomotiv sektöründe en çok tercih edilen silindir adetinin dört olduğu bilgisine ulaşmak söz konusu olmaktadır. Dört silindir; sıra silindir yapısındaki motorlarda uygulanmaktadır. Motorun hacmini gösteren bir faktördür. Silindirler; paralel veya yan yana dizilerek krank milini döndürmektedir.

Dört Silindirli Motorların Özellikleri

birevim faizsiz araba

Araç satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken kriterler arasında motorun ve silindirin hacmi bulunmaktadır. Motor ve silindir hacminin aracın niteliklerinin ve gücünün belirlenmesinde önemli olduğuna değinmek gerekir. Dört silindirli motorları anlamak için öncelikle motor hacminin ne olduğu hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Motor hacmi; motorda bulunan her bir silindir hacminin toplamına denk gelmektedir. Motor hacmini bulmak için silindir hacmi ve sayısının çarpılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bir aracın motor hacminin başka bir aracın motor hacminden büyük olması; bu aracın gücünün ve özelliklerinin daha yüksek olduğuna işaret etmektedir.

Otomobillerde motor hacminin modelin ismiyle beraber anıldığına değinmek gerekir. Bu durumu bir örnekle açıklamak mümkündür. BMW markasının 320 modeli; aracın üç serisine ve iki litre motoruna sahip olduğunu belirten bir detaydır. Silindir hacmini bulmak için silindir çapı ve strok boyunun çarpılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Motor hacmi ise motorda bulunan silindir sayısı ile silindir hacminin çarpılması sayesinde hesaplanmaktadır. Silindir çapının ve strok boyunun birbirine denk olduğu durumlarda kare motorun varlığından söz etmek mümkündür.

Araçtaki motor hacmi ne kadar büyükse aracın gücü ve yakıt tüketimi o kadar fazla olmaktadır. Aracı günlük hayatta kullanmayı düşünenlerin 1.2 ile 1.6 litre arasındaki motorlardan yana tercih yapması tavsiye edilmektedir. Büyük motor hacimli araçlar; sportif bir sürüş deneyimi yaşamak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Araçların her birinin özelliklerine göre silindir sayısının değişmesi söz konusudur. Örneğin, binek araçlarda başlığımızın konusu olan dört silindir motorların bulunması söz konusu olmaktadır. Dört silindirli motorlara bakarak aracın gücü, performansı, yakıt tüketimi ve hızı hakkında fikir sahibi olmak mümkündür. Dört silindirli motorlar; öncelikli ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa bu tip bir aracı satın almalısınız.

Sokakta göreceğiniz birçok aracın kaput kapağının altında dört silindirli motorlar yer almaktadır. Dört silindirli motorlar; gerçek anlamda oldukça verimli ve güçlü yapılarıyla dikkat çekerler. Türkiye’de en çok tercih edilen ve sevilen dört silindirli motora sahip olan modellerin BMW 5 serisi ve Volkswagen Passat serisi olduğunu ifade etmek gerekir.

Dört silindirli motora sahip olan en güçlü 10 otomobil arasında Porsche 718 Cayman, Subaru WRX STI, Volkswagen Golf R/ Audi S3/ Audi TT S/ Seat Leon Cupra, Ford Mustang EcoBoost, Volvo XC90, Honda Civic Type R, Porsche 718 Cayman S, Ford Focus RS, Volvo S60, Mercedes- AMG A45 modelleri bulunmaktadır. Bu liste devamlı olarak güncellenecek olsa da dört silindirli motorların kaliteyi yansıttığı aşikardır.

birevim

3 Comments

  • 4 silindirli motorlar günümüzde ki kullandığımız araçlarda olan silindirli motor seçenekleri değil mi?

    • Merhaba Aykut Bey,
      Günümüzde kullanılan araçlardaki motor seçeneklerinden biride 4 silindirli motordur.

  • Arabalara çok ilgim var ama şu piyasalar düzelmedikçe ilgim sadece uzaktan olacak 🙂

Leave a Comment

four × two =