10 Adımda Aracımı Nasıl Park Ederim?

birevim faizsiz araba

Araç park etmek; birçok insan tarafından önemsiz bir eylem olarak görülmektedir. Ancak, yanlış park hatta park sırasında dikkatsizlik gibi nedenlerden dolayı çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Buna ek olarak, bilhassa kadınların araçlarını park ederken stres yapmalarını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Çünkü, kurallara uyulduğu ve dikkatli olunduğu takdirde araç park etmenin zorlayıcı bir yönü bulunmaz.

Araç Park Etme Şekilleri Nelerdir?

Birden çok araç park etme şekli bulunmaktadır. Bilhassa otoparklarda geri geri ya da düz park etmek; birçok insanın yapabileceği eylemlerdir. Paralel park ise insanların gözünü korkutmaktadır. Trafik içerisinde arkadan gelen araçların tehdidiyle ve trafiği aksatmama zorunluluğunun vermiş olduğu stresten dolayı insanların paralel park işlemi yapması zorlaşmaktadır.

 Park etme sırasındaki gerekli eylemlerin dikkatli ve eksiksiz olarak yapılması halinde hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Sonuç olarak, park etmekten asla korkmamalısınız! Bu noktada, size yapmanız gerekenleri daha net anlatmak adına bu süreci 10 adımla özetleyebiliriz.

Araç Park Etmek İçin Neler Yapmalıyım?

  1. Park ederken park edeceğiniz yerin uygun genişliğinin olmasına çok dikkat etmelisiniz. Aracınızın zarar görmemesi adına park etmeye yetecek bir mesafeye ihtiyaç duyacaksınız.
  2. Öndeki araca paralel olacak şekilde hizalanmanız gerekmektedir.
  3. Bir üstteki maddeye ek olarak, öndeki araçla aranızdaki mesafenin yarım metre olması yeterli olacaktır.
  4. Bir sonraki aşamada, aynalardan trafiği kontrol etmelisiniz. Trafik müsait ise direksiyonu sağa kırmalısınız. Ardından, geri geri gitmeye başlamalısınız.
  5. Bir önceki maddede anlatılan işleme arkadaki aracın plakasını yan aynada görene kadar devam etmelisiniz.
  6. Aracın ön kapısının park etmeyi düşündüğünüz aracın tamponu ile aynı hizaya gelmesi halinde direksiyonu ters yönde çevirmelisiniz. Ardından, direksiyonu toplayıp düz devam etmelisiniz.
  7. Aracın kaldırımla paralel olması durumunda aracı düz vitese almalısınız. Ardından, biraz ileri doğru hareket ettirmelisiniz.
  8. Sonuç olarak, aracınız öndeki ve arkadaki araçlara uygun mesafede ise aracı durdurabilirsiniz.
  9. Aracınız kesinlikle diğer araçlarla aynı hizada olmalıdır.
  10. Son olarak, bu işlemin biraz pratik gerektirdiğini söylemek gerekir.
birevim

6 Comments

Leave a Comment

four × one =