Yakıt Tüketimi Hesaplama

Bir hesaplayıcı, bir yolculuğun mesafesine, arabanın yakıt verimliliğine ve çeşitli birimler kullanarak benzin fiyatına göre yakıt maliyetini tahmin edebilir. Benzin fiyatı yükselebilir veya düşebilir, ancak çoğu sürücü için her zaman yakıt tüketimi büyük bir masraftır.

birevim faizsiz araba

Yakıt tüketimini hesaplarken kullanılan iki sistem vardır.

 • Şehir içi formül ile yakıt tüketimi hesaplama

Motor soğuk iken çalıştırılır ve hız maksimum 50 km/s’ye çıkarak ortalama 4 kilometre ile 19 kilometre arası bir mesafede deneme sürüşü yapılır. Elde edilen rakamlar ve veriler yakıt tüketimi olarak hesaplanır.

 • Şehir dışı formül ile yakıt tüketimi hesaplama

Motor ideal ısıya sahip olmalıdır. Test maksimum 120 km/s hıza çıkılarak 7 kilometrelik bir mesafede kullanılır. Hız yolun yarısında sabit yarısında değişken tutulmaktadır. Veriler bu şekilde elde edilir.

Ortalama yakıt tüketimi için ise;

 • şehir içi tüketiminde elde edilen verinin %37’si,
 • şehir dışında elde edilen verinin %63’ü toplanır ve çıkan sonuç tüketim miktarı hesaplanır.

Yakıt tüketimini etkileyen faktörler nelerdir?

Yakıt tüketimini sürüş tekniği etkileyebildiği kadar, araç içi ağırlık, mekanik ve donanım unsurları da etkileyebilmektedir. Örneğin;

 • Aracı kullanma şekli, hızlı kullanıyorsanız,
 • Araç içerisinde ve bagajda yer alan ağırlıklar etkendir.
 • Aracı düşük devirde kullanabilmek,
 • Lastik basıncı etkendir,
 • Sürekli fren kullanmak etkendir,
 • Aktif olarak klimayı kullanmak etkendir,
 • Aracı yağmurlu ya da karlı havada kullanmak etkendir,
 • Aracın periyodik bakımlarını aksatmadan, motor, yağ ve hava filtre bakımlarını yaptırmak etkendir.

Yakıt Tüketimini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Motor ile İlgili Yapmanız gereken; Düzgün ayarlanmış bir motor, gücü en üst düzeye çıkarır ve yakıt verimliliğini büyük ölçüde artırabilir. Ancak otomobil motorunun ayarlanması genellikle beygir gücünü artırmak için yapılır. Yakıttan tasarruf etmenin yolu bu değildir. Gözle görülür şekilde uyumsuz olan veya bir emisyon testinde başarısız olan bir arabayı tamir etmek, gaz kilometresini ortalama yüzde 4 artırabilir, bu miktar onarımın yapısına bağlı olarak değişecektir.

Arızalı bir oksijen sensörlü gibi ciddi bir bakım probleminin düzeltilmesi, kilometre performansınızı yüzde 40’a kadar artırabilir. Süslemeler ve zemin efektleri, aerodinamik kitler ve güverte kapağı spoiler gibi hava folyoları yerleştirmek sizi iyi hissettirebilir, ancak aynı zamanda otomobilin sürtünmesini artırarak daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Bu tür aksesuarlar, arabanızda güzel görünseler de gerçek bir sürüş iyileştirmesi sunmazlar. Ayrıca, nesnenin öne doğru açı yapması için çatıya işaretler veya yükler yerleştirin. Bu, nesnenin ön alanını azaltacak ve daha az sürüklenmeye neden olacak ve daha az yakıt kullanmanıza neden olacaktır.

Lastikler ile İlgili Yapman Gerekenler; Lastiklerin doğru seviyelere şişirildiğinden emin olun. Düzgün şişirilmiş lastikler, yakıt tüketimini yüzde 3’e kadar azaltabilir. Lastikler bir süre kullanılmışsa, yaklaşık 3 PSI daha koyun. Lastik üzerine damgalanan seviyeye değil, araç üreticisi tarafından önerilen basınca şişirin.

Doğru motor yağını kullanın; Üreticinin tavsiye ettiği motor yağı sınıfını kullanırsanız, gaz kilometresi yüzde 1 ila yüzde 2 oranında artacaktır. Örneğin, 5W-30 kullanmak üzere tasarlanmış bir motorda 10W-30 motor yağı kullanmak, gaz kilometrenizi önemli ölçüde azaltabilir. 5W-20 için tasarlanmış bir motorda 5W-30 kullanmak, gaz kilometrenizi yüzde 1 ila yüzde 2 oranında düşürebilir. Ayrıca, sürtünmeyi azaltan katkı maddeleri içerdiğinden emin olmak için API performans sembolünde “Enerji Tasarrufu” yazan motor yağını arayın.

GPS dikkatlice planlayın; Gaz tasarrufu yapmanın daha kısa bir mesafe sürmekten daha bariz bir yolu yoktur. Rotanızı dikkatlice planlayın. Günümüzün GPS rota planlayıcıları ile, en az durak ve sapma ile düz bir rota hesaplamak kolaydır. Hangi rotanın en az trafiğe sahip olacağına karar vermek de mümkündür. Mümkün olduğunda yerel yollar veya şehir caddeleri yerine otoyolları kullanın.

birevim

Leave a Comment

17 − 8 =