M Sınıfı Ehliyet Nedir? Hangi Araçları Kullanabilir?

birevim faizsiz araba

Trafikte araç kullanmak isteyenlerin o araca uygun olan ehliyete sahip olmaları gerekiyor. Bu sayede araçla birlikte trafikte rahatça hareket edebilirler. Ülkemizde en çok kullanılan ehliyet tipi B’dir. Bununla birlikte toplamda 17 farklı ehliyet vardır. M sınıfı ehliyette bunlardan sadece bir tanesidir. Ancak bu ehliyet hakkında birçok kişi tam olarak ne olduğu bilmemektedir.

M Sınıfı Ehliyet Hakkında Merak Edilenler

M sınıfı ehliyet motosiklet kullanımı için sunuluyor. MOPED olarak sınıflandırılan bu araçları kullanmak için M sınıfı ehliyet alınmalıdır. Bu araçlara MOPED denilmesinin bir sebebi vardır. Ehliyeti almadan önce bunu bilmek ve ona göre hareket etmek önemlidir.

MOPED Nedir?

MOPED yani motorlu bisiklet olarak sınıflandırılan bu araçlar maksimum 45 km/s hızına çıkması mümkündür. Bu araçlar trafikte rahatça hareket etmek için kullanılıyor. Ayrıca bu araçlar kullanıcılarına çok masraf çıkarmamaktadır. Örneğin bu araca sigorta yaptırmak gerekmiyor. Ayrıca ÖTV ödemesi de yapmanıza gerek yoktur. Ülkemizde motorlu araçlar arasında trafikte olup sigorta ve ÖTV gerektirmeyen tek araçtır demek doğru olacaktır.

B Sınıfı Ehliyeti alanlar M sınıfı Ehliyete İhtiyaç Duymuyor mu?

En çok merak edilen konulardan birisidir. B sınıfı ehliyetler otomobil kullanımı için ülkemizde en çok tercih edilen ehliyet tipidir. Eğer sizin B sınıfı ehliyetiniz varsa MOPED ile trafiğe çıkmak istediğinizde M sınıfı ehliyete ihtiyaç duymanız gerekmiyor. B sınıfı ile rahatça bu araçları kullanmanız mümkündür.

Ancak hiç ehliyeti olmayan birisi yaşı tutması koşuluyla mutlaka M sınıfı ehliyet alarak MOPED kullanımına başlayabilir. Bunun için dikkatli olması ve gerekli eğitimi alması gerekmektedir.

M Sınıfı Ehliyet İçin Sağlanması Gereken Şartlar

M sınıfı ehliyet alarak hızı 45 km’yi geçmeyen araçları alarak kullanmanıza imkan tanıyacaktır. Bu araçlar 2-3 ve 4 tekerlekli olarak üretilmektedir. Tabi bunların dışında bir motosiklet almak istiyorsanız ehliyet tercihinizi ona göre yapmalısınız.

Bu ehliyeti almak için 18 yaşa gerek yoktur. 16 yaşını tamamlayan herkes bu ehliyeti alabilmektedir. Tabi bunu almak için sizden bazı evraklar istenecektir.

  • Sağlık raporu
  • Öğrenim Belgesi
  • Vesikalık fotoğraf

Bu üç evrak ile M sınıfı ehliyet almak için kursa başvuru yapabilirsiniz. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yapılacak olan ehliyet sınavına kadar hazırlıklarınızı tamamlayabilir ve ehliyetini sınavı geçerek alabilirsiniz.

Trafikte çok sayıda motorlu araç vardır. Bu araçların hepsini kullanmak için yeni yapılan düzenleme ile 17 farklı ehliyet türü vardır. O türlerden birisini almadan istediğiniz aracı gelişi güzel kullanmanız söz konusu değildir. B sınıfı ile kamyon kullanmak mümkün değildir.

Ehliyetler M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, DE, D, D1E, F ve G olarak sınıflanıyor. Bu sınıfların hepsinin alımı için izlenmesi gereken özel prosedürler vardır.

 

birevim

Leave a Comment

3 + 4 =