Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Belgeler ile Evraklar Nedir?

birevim faizsiz araba

Uzun süre eğitim alıp, ardından sınava girerek alınan ehliyeti almak çok zorlu bir süreçtir. Ancak aynı onun kadar zorlu olan ehliyeti kaybettikten sonra yeniden çıkarmak olacaktır. Çünkü aksi taktirde trafiğe çıkmanız mümkündür. Günümüzde alınan kararla birlikte ehliyet işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.

Buraya giderek yeniden ehliyet çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken sizden istenen belgeleri hazırlamak ve ardından oraya gitmek olacaktır. Ehliyet kaybetmek istemeyeceğiniz bir evraktır. Çünkü birçok yerde kimlik yerine geçebilmektedir. Onun için kaybettiğinizi anladığınız anda hızlı bir şekilde hareket etmeniz önemlidir.

Kayıp Ehliyet Hakkında Önemli Bilgiler

Ehliyeti kaybettikten sonra başlayacak olan yeniden çıkarma süreci için en önemli olan noktalar birçok evrak ve belgedir. Bunları doğru şekilde kullanmak ve durumdan fayda sağlamak için adımları doğru atmak önemlidir. Nüfus Müdürlüğüne gittiğinizde yoğunluk varsa yapmanız gereken Alo 199’u arayarak randevu almak olacaktır.

Eski dönemde ehliyet kaybedildiğinde gazeteye ilan verilmesi gerekiyordu. Ancak günümüzde bunu yapmanıza gerek yok. Bu müracaatı yapmanız yeterli oluyor. 15 gün içerisinde ehliyetiniz size beliyor ve bu süreçte sizlere 15 gün boyunca ehliyet olarak kullanabileceğiniz geçici ehliyet belgesi veriliyor.

Kayıp Ehliyet İçin İstenilen Belgeler

Kayıp ehliyetin yerine yenisini koymak istediğinizde yapılması gereken gerekli evrakları hazırlayarak başvurunuzu yapmanız olacaktır. Bunun için evrakları doğru şekilde hazırlamalı ve başvurunuzu doğru yapmanız gerekiyor.

  • Nüfuz Cüzdanı, Pasaport veya Avukat Kimliği
  • Kan Grubu Gösteren Belge
  • Dilekçe
  • Biyometrik 2 adet fotoğraf,
  • Sağlık raporu, hastane yerine sağlık kurumlarından almak isteyenler için 50
    TL ödeme yapılması gerekiyor.

Bu belgeler yeni ehliyet için istenen evraklardır. Bununla birlikte yenilemek için bir ödeme yapmanız da gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ödeme miktarı 15 TL’dir. Başvuru yapmadan önce anlaşmalı olan noktalardan herhangi birine giderek yatırım yapmak ve bundan yararlanmak yeterli olacaktır.

Bunu da yaptıktan sonra kaybettiğiniz ehliyetin yerine yenisini çıkarmak için gerekli tüm adımları tamamlamış olacaksınız. Birkaç gün içerisinde yeni ehliyetinize kavuşmanız mümkün olacaktır.

Ehliyet Kaybetmenin Cezası Var mı?

Kayıp ehliyetinizi tekrar çıkarmak için yapılması gereken işlemler hakkında gerekli bilgiyi paylaştık. Ehliyetini ilk sefer kaybedenler sadece çıkarma bedeli olarak 15 TL yatırım yapmalıdır. Ancak ehliyetini ikinci sefer kaybeden birisinin ödemesi gereken bedel 159 TL olarak belirlenmiştir.

Bu nedenle bir kez ehliyetinizi kaybedip çıkardıktan sonra ikinci kez bunu yapmak istemeniz size biraz daha pahalıya patlayacaktır. Bu noktada dikkatli olmak, doğru adımı atmak sizler için keyif veren bir nokta olacaktır. Ehliyetsiz araba kullanmanın ne kadar cezası yüksek olduğunu düşünerek hareket etmeniz halinde ehliyetinizi doğru noktalarda saklamayı tercih edersiniz.

birevim

Leave a Comment

nineteen − eleven =