Kışın Araba Kullanmak İçin 10 Öneri

Kış ayları her zaman araç kullanmak açısından en zor dönemdir. Kullanmış olduğunuz araba ne kadar güvenilir, konforlu ve kaliteli olsa da buzlu bir yol onun bütün kontrolünü kaybetmenize neden olabiliyor. Bu nedenle aracınızı kışın kullanırken bazı özel noktalara dikkat etmeli ve aracınızı kışa hazırlamalısınız.

birevim faizsiz araba

Arabaların Kış Hazırlığı

Arabanızı öncelikle kışa hazırlamanız gerekiyor. Bunun için ilk olarak lastikleri değiştirmeniz gerekiyor. Motor bakımı yapmalı, silecekleri kontrol etmelisiniz. Bunların yanında mutlaka klima kontrolü yaptırmanız gerekiyor. Aracın içerisinde üşümemek için buna dikkat etmeniz gerekiyor. Aracın far ayarlarını da dikkatli yaptırmanız gerekiyor. Kışın aracın uzun farda kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Camların Kontrol Edilmesi

Kışın özellikle her gün eski derecede olan havalarda arabanın camlarını korumaya dikkat etmeniz gerekiyor. Çatlama ve dağılma gibi risklere karşı camları korumak için yeni yöntemler uygulamak doğru bir yöntem olacaktır.

İlk Yardım Çantasının Hazır Olması

Kışın kaza riski her zaman daha fazladır. Özellikle karlı ve buzlu yollarda saniyelik yaşanan küçük çaplı olaylar olabilir. Bu durumda yapmanız gereken aracınızda bulunan ilk yardım çantasını çıkarmak olacaktır. Çantanız yoksa bunu tedarik etmelisiniz.

Kış aylarında gideceğiniz noktaya daha hızlı ulaşmak adına alternatif yollar tercih edilebilir. Ama bu yolların kapalı olmayacağından ve sürekli akış halinde olduğundan emin olmalısınız. Oto sigorta işlemi yaptırırken aynı zamanda yol yardımını da içine dahil etmenizde fayda var. Bu sayede yaşayacağınız olumsuz bir deneyim de bu sayede kaldığınız yerden kolayca kurtulmanız mümkün olacaktır.

Aşırı Hızdan Kaçınmak

Kış ayları tehlikesi ile birlikte gelir. Kendinize aşırı derecede güven duyarak araç kullanmak ciddi kazaların tetikleyicisi olabiliyor. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız öncelikle aşırı hızdan kesinlikle kaçınmalısınız. Hatta mümkünse gideceğiniz yere ortalamanın altında bir hız ile gitmek kaza riskini minimize etmenize yardımcı olacaktır.

Birçok profesyonel kullanıcının tavsiyesi kış aylarında özellikle yerde buz veya kar varsa yüksek viteste araç kullanmak yönünde oluyor. Yani aslında 3 ile gitmesi gereken aracı 4 ile kullanmanız isteniyor. Bu sayede araç tam performans gösteremeyecek ve kontrolü daha da mümkün olacaktır.

Ani Fren Yapmaktan Kaçınmak

Kışın yazan kazaların altında en büyük etken olarak aniden yapılan freni gösterebiliriz. Bunu yaşamamak için fren yapmaktan mutlaka kaçınmalısınız. Bunun içinde aracı fren yapacak hızda kullanmamalısınız. Yakın bir mesafeyi fren yapmadan duracak kadar götürmenizde fayda var.

Yavaşlamak için frene basmak yerine vites düşürmek tavsiye edilen bir yöntemdir. Kış aylarında ciddi arızalar da yaşanabiliyor. Bunun olmaması için mutlaka kış aylarından önce aracınızı tamamen kontrol ettirmeyi ihmal etmemeniz gerekiyor. Tüm bunların yanında araba kurallarını tam olarak öğrenmeden uzun bir yolculuk yapmaktan kaçınmanız gerektiğini her zaman aklınızda bulundurmalısınız.

birevim

Leave a Comment

15 + 17 =