Elektrikli Araçların Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

birevim faizsiz araba

Elektrikli araçlar gün geçtikçe hayatımızın içerisinde daha çok girmeye devam ediyor. Bu da beraberinde bazı soruların sorulmasına neden oluyor. En çok dikkat çeken bu araçların bataryaları ile daha uzun kilometreler gidilmesinin nasıl mümkün olacağıdır. Ayrıca bataryaların sağlamlığına da bakılması gerekiyor.

Bataryalar kullanıldıkça aracın menzilinin kısalmasına, şarjın daha yavaş dolmasına ve hava koşulları nedeniyle zarar görülmesine neden olacaktır. Bunun için yapılması gerekenler bulunmaktadır. Tam olarak yaygınlaşmamış olsa bile gelecekte bir elektrikli araç almayı düşünüyorsanız bataryanızı nasıl koruyacağınızı öğrenmeniz büyük önem taşımaktadır. Sizlerde aşağıda ki noktalara dikkat ederek sorunu çözebilirsiniz.

Araçların Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Uygulanacaklar

Elektrikli araçların batarya ömrü uzatmak, daha fazla verim alabilmek için yapılması gerekenler vardır. Bu noktalar arabanın daha uzun süre aynı bataryayı kullanmasına, daha uzun verim alınmasına olanak sağlamaktadır. Sizlerde bu durumlara dikkat ederek batarya değiştirme sürenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Park Noktasında Aşırı Hava Koşullarına Karşı Tedbir alın

Elektrikli araçlar hava koşullarına karşı korunması gerekiyor. Özellikle de yüksek sıcaklıklar bataryanın hızlı bozulmasına ve hızlıca boşalmasına neden olabilir. Bu araçta bulunan otomatik sıcaklık kontrol sistemi tarafından yapılmaktadır. Bu sistem aslında sadece yolda araç hareket ederken çalışmalıdır. Bu sistemin park halinde bulunurken çalışmasının önüne geçmek için aracınızı gölgeye park etmeye büyük önem göstermeniz gerekiyor. Ayrıca arayı kullanırken sıcaklık seviyesinin belirli derecelerin üzerine çıkmaması doğru bir işlem olacaktır.

Doldurma İşlemini Her Zaman %100 Yapmayın

Elektrikli araçlarda bataryaların kontrol edilmesi için özel bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem bataryanın tam dolmasının ya da sıfırlanmasının önüne geçmektedir. Bu sistem bataryanın 0’dan 100 çıkmasını önlemek için kullanılır. Bu şekilde doldurulan bataryaların ömrü daha kısa olmaktadır ve daha az yol kat edilmesine neden olur. O nedenle bataryanızı her zaman 0’a gelmeden doldurun ve doldururken de yüzde 100 seviyesine gelmeden şarjdan çekmeye özen gösterin.

Hızlı Şarj Kullanımından Kaçınmalısınız.

Yolculuk sırasında veya acil ihtiyaç durumunda bataryaları hızlı şarj ile doldurmak her zaman başvurulan bir yöntemdir. Bu yöntem çok kısa sürede bataryanın dolmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu şekilde bataryanın doldurulması demek ileri de sorun olmasına neden olacaktır. Çünkü bu yöntem bataryaya çok yüksek bir akım vermektedir. Bu da beraberinde bataryanın çok hızlı eskimesine neden olacaktır. Yavaş şarj ile bataryanın ömrü %10 daha uzun olacaktır.

Uzun Süreli Park Sırasında Şarj Durumunu Kontrol Edin

Bataryanızı korumak için kullanılacak yöntemlerden birisi de aracınızı uzun süre kullanmadığınız durumlarda bir şarj cihazı ile kontrol etmek olacaktır. Yüzde 100 şarj ederek bırakmak bataryanın zorlanmasına neden olur. Bunun yerine şarkın seviyesinin her zaman yüzde 25 ile yüzde 75 arasında olmasını sağlayacak bir cihaz kullanmanız daha doğru bir iş olacaktır.

birevim

2 Comments

  • Elektrikli arabalara olan ilgim gelen son zamla son buldu açıkçası 🙂

  • Elektrikli araçlar gerçekten çok popüler oldu son zamanlarda tesla sağ olsun 🙂

Leave a Comment

nineteen + 9 =