D Segmenti Araçlar ve Özellikleri

birevim faizsiz araba

Araçlar üretilirken belirli sınıflara ayrılmaktadır. A, B, C ve D olarak bu sıralama uzayıp gitmektedir. Her segment farklı özelliklerle diğerlerinden ayrılmaktadır. Kapı sayısı, genişlik, yolcu kapasitesi gibi birçok detay buna girmektedir. Bu detayların hepsine bakarak D segmentine bakmak gerekiyor.

Bu modeller genelde araçların station wagon seçeneklerdir. Avantajları açısından bu seçenekler genelde aile arabası olarak görülüyor. Ancak günümüzde gelişen otomobil endüstrisi bu araçlar için 5 kapılı hatchback modeller de yer alıyor. Bu sınıfta yer alan araçların en ciddi özellikleri 4 metre ile 4,8 metre arasında olmasıdır. Bu tür araçlarda öne çıkan bir detaydır.

D Segmenti Nedir?

D segment araçlar genelde aile arabası olarak görülmektedir. Otomobil üreticileri bu modeli C ve E segmentleri arasında yerleştirmektedir. Genelde bu araçlar beş kişilik olarak sunulmaktadır. Ancak isteyenler bagaj kısmına koltuk yerleştirerek bu sayısı 6 veya 7 olarak büyütülebiliyor. Bu araçları genelde geniş ailelere sahip olan kullanıcılar tercih ediliyor.

Bu tip araçlarda gövdeler değişiklik gösterebiliyor. Bu araçlar satış açısından üçüncü sırada yer alıyor. Tanımlaması yapılırken genelde büyük otomobiller adı bu araçlara veriliyor. Amerika kıtasında bu tür araçlar orta boy olarak görülürken, Avrupa kıtasında büyük araç olarak tanımlanıyor. Genel anlamda tüm dünyada yapılan satışlarda %8’lik bir payı olduğu da biliniyor.

D Segmenti Araçların Özellikleri

D segment araç denildiğinde akla birçok detay geliyor. İlk akla gelen genelde C segmentin bir üst modeli olduğudur. Bu modellere göre performansları daha büyüktür. Yani motor açısından daha güçlüdür. Çünkü boyutları ve taşıyabilecekleri ağırlık olarak onlardan daha üstün olarak kabul edilmektedir.

Maliyet açısından da ciddi bir fark vardır. Ama bakıldığında bu tip araçlar taşıyabilecekleri yük ve yolcu açısından daha ciddi bir yük kapasitesine sahiptir. Bu tip araçlarda yolcu sayısı arttırmak bir seçenek olmakla beraber aynı zamanda bagaj hacimlerinin büyük olması taşınabilecek olan yükleri de arttırmaktadır. İç hacmi geniştir ve bu da beraberinde araç içerisinde ferah bir ortamın olmasına yardım edecektir.

D Segmenti Araçlar Hangileridir?

D segment olarak tanımlanan araçlar üst ve orta sınıf olarak kabul ediliyor. Uzunlukları, geniş iç hacimleri ve güçlü motorları araçları öne çıkarmaktadır. Geniş bir iç hacim ve geniş bir alan arayan müşteriler için bu araçlar en çok tercih edilen sınıf olarak öne çıkmaktadır.

D segment araçlar normal sedan araçlara göre daha yüksektir. Bu da sürüş sırasında daha geni bir görüş açısı sağlanmasına yardımcı olur. Hem yolcular hem de şoför için araç içinde rahat hareket etme imkanı sunuluyor. Benzinli veya dizel motor seçenekleriyle beraber sunuluyor. Normal bir sedanda bulunmayan konfor bu araçlarda rahatça elde edilebiliyor. Fiyat-performans skalasında bu özellikleriyle üst sıralarda yer alıyorlar.

birevim

3 Comments

  • Araçların fiyatları o kadar çok yükseldi ki, C segmenti arabalar bile zar zor alınıyor günümüzde 🙂

  • Arabaların fiyatları öyle arttı ki, araba almak isterken bir anda araba alamayacağımın farkına vardım bütçem yetmiyor 🙂

Leave a Comment

11 + fourteen =