Arabaların Boya Bakımı Nasıl Yapılır?

birevim faizsiz araba

Teknolojik aletlerin kullanım ömürleri nasıl kullanıldıklarına göre değişim göstermektedir. Arabalar da bu tip teknolojik aletlerin ya da taşıtların içerisinde yer almaktadır. Gerek mekanik bakımlar gerek boya bakımları, arabaların uzun yıllar kaliteli bir şekilde kullanımını sağlamaktadır. Üstelik aksam bakımlarının yanı sıra araçların boya bakımını aksatmayan kullanıcılar, arabalarının piyasa değerlerini de korumuş olmaktadır. Böylelikle araçların satılması halinde minimum zararla hatta günümüz koşullarında kar elde ederek satışlar gerçekleşebilmektedir.

Arabalar Neden Boya Bakımı İster?

Arabalarda boya bakımı artık eski yıllara göre daha sıklıkla yapılmaktadır. Bu durumun temel nedenlerinden biri doğadaki değişimlerdir. Bilindiği üzere ozon tabakasındaki delik gün geçtikçe büyümektedir. Artık güneş ışınlarının zararlı olanları doğrudan araçların yüzeyine gelmektedir. Bu da boyaların ömrünü kısaltmaktadır. Ayrıca özellikle şehirlerde araç sayısı maksimumlara ulaşmıştır. Araçların ve insan kalabalığının yüzünden araçlarda görülen çiziklerin ve boya bakımını gerekli kılan küçük kazaların rakamlarının yükseldiği de bir gerçektir. Son olarak boya bakımı arabalarını şehir yaşamından ziyade dağlık alanlarda kullanan bireyler için de bir gerekliliktir. Çünkü taşlar ve kumlar araçlarda ufak çıkıntılara ya da çiziklere yol açabilmektedir. Bahsedilen sıkıntılar detaylı bir boya bakımı neticesinde kısa süre içerisinde giderilebilmektedir.

Boya Bakımında Adımlar Nelerdir?

Arabaların boya bakımı pasta cila ile başlamaktadır. Pasta ve cila birbirlerini tamamlayan iki ayrı sistem olarak görülebilmektedir. Bahsedildiği üzere dış etmenler yüzünden araçların yüzeylerinde belli pürüzler meydana gelebilmektedir. Özel süngerlerle yapılan pasta işlemi bu pürüzlerden ufak çiziklere kadar hemen her sorunu giderebilmektedir. Ancak boya tabakasını incelttiği için pasta bir desteğe ihtiyaç duymaktadır. Pastadan sonra yapılan cila ise bu konuda araçlara hem bir koruma hem de parlaklık kazandırmaktadır.

Gerçekleştirilen pasta cilanın ardından sıra yapılan boya bakımının korumasına gelmektedir. Bu işlem profesyonel sistemler ile birlikte yapılmaktadır. İşlem sırasında araçların boyalarının aralarındaki boşluklar tamamlanarak daha uzun yıllar kullanımına olanak oluşturulmaktadır. Araçların boya bakımlarının ne şekilde olacağına uzmanların karar vermesi daha iyi olacaktır. Çünkü boya koruma işleminde de küçük çizikler giderilebilmektedir. Bundan kaynaklık olarak her araca pasta cila yapılmamaktadır. Boya korumayla bakımların tamamlanması mümkündür.

Arabaların Boya Bakımı Bireysel Olarak Yapılabilir Mi?

Günümüzde arabaların boya bakımı nasıl yapılır konusundan ziyade bireysel olarak yapılıp yapılamayacağı sorulmaktadır. Hemen her alanda olduğu gibi boya bakımı konusunda da internet üzerinden farklı ekipmanların edinimi mümkündür. Üstelik bu tip ekipmanları mal etmek mali açıdan da kişilere mantıklı gelmektedir. Ancak araçların boya bakımlarını yapabilmek bir profesyonellik istemektedir. Özellikle cila gibi işlemlerde araçların her yerine eşit uygulamaların yapılması çok önemlidir. Son olarak web üzerinden temin edilen farklı malzemelerin kalite konusunda garantisi oldukça kısadır. Bu neden yüzünden pek çok birey, internet alışverişlerinden kısa süre sonra profesyonel olarak boya bakımı yaptırmak zorunda kalmaktadır. Bu da iki ayrı masraf demektir.

Arabaların Boya Bakımında Önemli Nokta

Otomobillerin boya bakımının zaman aralıklarını aslında kullanıcılar belirlemektedir. Bilindiği üzere boyalar aşınabilir materyallerden oluşmaktadır. Araçlarına iyi bakan kullanıcılar bundan kaynaklı olarak boya bakımına daha az ihtiyaç duymaktadır. Arabaların düzenli bir şekilde yıkanması da boya bakımının zaman aralıklarının açılmasında önemlidir. Temiz olan araçlarda kirler boyaları zedelememektedir. Ayrıca araçların temiz olması parlak kalmalarını da beraberinde getirmektedir. Cilalanan araçlar güneş ışınlarını doğrudan yansıtabildikleri için parlamaktadır. Ancak aracın üzerindeki toz birikimi araç yeni cilansa bile parlamasına mani olacağından düzenli yıkama, boya bakımının en önemli noktasıdır.

birevim

12 Comments

 • Geçen sene aracıma boya koruma için seramik kaplama yaptırdım. Seramik kaplama öncesi pasta cila yaptılar ve aracımı seramik korumayla kapladılar. Her yıl yaptırmam gerekiyormuş çok memnun kaldım bu senede yaptıracağım.

 • Aracımda güneş yanıkları oluşmaya başladı, aracımı boyatmak istediğimde satarken olumsuz bir etkisi olur mu?

 • Eski arabaların boya bakımı nasıl yapılmalı? Komple boya yaptırmak mantıklı mı?

  • Merhaba Nilgün Hanım,
   Komple boyatmak daha sonra satış esnasında sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda yapılan araca özel bakımlar uygulanır.

 • Seramik kaplamayı bende yaptırmak istiyorum ama, kendimizde yapabiliyormuşuz videolardan izleyip yapabilir miyim? Kolay bir şey mi?

  • Merhaba Murat Bey,
   Bu gibi kalıcı işlemler usta ellerden çıkması tercih edilen durumdur.

 • Arabamın bakımını yıllık yaptırıyorum, seramik kaplama gerçekten araca güzel bir koruma sağlıyor

 • Pandemi sebebiyle gidip malzemeleri alıp kendi boya bakımımı yaptım kapının önünde, gerçekten çok güzel oluyor 🙂

 • Boya bakımı arabalar için gerçekten çok önemli, arabam için boya bakımını sürekli bilindik markalarda yaptırtıyorum

 • Boya bakımı zamanında yapılmazsa araçta güneş yanığı oluşabiliyor diye duymuştum, dikkat etmek gerek 🙂

 • Arabaların boya bakımı yapılmadığında güneş yanığı daha kolay olabiliyor dikkat etmek lazım

Leave a Comment

3 + four =