Araç Gösterge Panelindeki İşaretler Ne Anlama Geliyor?

Araç Gösterge Panelindeki İşaretler
birevim faizsiz araba

Bir noktadan bir noktaya gitmek için kullandığımı araçları sürekli kontrol altında tutmamız gerekiyor. Günümüzde bunun için ön panel de yer alan ekranlar dikkat çekici oluyor. Özel sistemler sayesinde her anlamda iyi ve kötü bir durum bu ekranda ikaz ışıkları ile sürücüye haber veriyor. Sizin yapmanız gereken bu ışıkların ne anlama geldiğini ve doğru şekilde müdahale edilmesi gerektiğini öğrenmeniz olacaktır.

Fren İkaz Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Ekranın içerisinde fren ikaz ışığı yanıyorsa, bu durum hidrolik sisteminde sorun olduğu, yağın düşük olduğu ve ABS sisteminde arıza olduğu anlamını taşımaktadır. El freninin çekili olduğu nedeniyle bu ışık yanmıyorsa mutlaka bir servise gitmelisiniz.

Akü Şarj İkaz Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Bir dikdörtgen içerisinde artı ve eksi işaretlerin yanması demek aküyü işaret etmektedir. Bu durum akü de bir sorun olduğu anlamını taşımaktadır. Bunun için akünüzü mutlaka kontrol ettirmeniz gerekiyor.

Motor Arızası Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

En önemli arıza ışığı Motor simgesiyle gelen ışıktır. Bu birçok sorun için yanabilmektedir. Bu nedenle aracınızı çok hızlı bir şekilde en yakın servise götürmeniz gerekiyor. Ama arada bir yanıp sönüyorsa çok acelesi olmayan ancak önemli bir sorun olduğu anlamını da taşımaktadır.

Motor Yağı Basıncı Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Motor yağ ışığı yanıyorsa araç motorun da ki yağ seviyesinde ciddi bir düşüş olduğu anlamı taşımaktadır. Bunun için aracınızın yağını kontrol etmeli ve gerekirse yağ eklemesi yapmanız gerekiyor.

Kızdırma Bujisi İkaz Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Kırdırma bujisi ikaz ışığı bujilerde arıza olduğu anlamını taşımaktadır. Bu durumda araç ısınana kadar egzozdan beyaz duman çıkmaktadır. Bunu kontrol ettirmeyi ihmal etmemeniz gerekiyor.

Motor Hararet Göstergesinin Yanması Ne Anlama Geliyor?

Hararet göstergesi ikazının yanması hızlı bir şekilde kontrol edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Bu motorun aşırı ısınması ile ortaya çıkmaktadır. Bu anda motoru hemen stop etmeli ve sorunu belirleyene kadar tekrar çalıştırmamanız gerekiyor. Aksi taktirde yüksek bir maliyet ile yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz.

Düşük Yakıt Göstergesinin Yanması Ne Anlama Geliyor?

Düşük yakıt göstergesi ışığının yanması demek aracınızın deposunda ki yakıtın kısa bir süre içerisinde biteceği anlamını taşımaktadır. Bu durumda en yakın istasyona giderek aracınızın deposuna yeterli miktarda yakıt almanız gerekiyor.

Lastik Basınç Sensör Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Yeni araçlarda sıklıkla kullanılan standart bir özelliktir. Lastiklerin basıncının kontrol edilmeden ekrana yansımasını sağlamaktadır. Bu ışık yandığında yapmanız gereken lastik basınçlarını tek tek kontrol etmek ve eksik olan basınçları tamamlamak olacaktır.

Hava Yastığı Göstergesinin Yanması Ne Anlama Geliyor?

Hava yastığı ikaz ışığının yanması demek mutlaka kontrol edilmesi gereken detaylardan bir tanesidir. Bu ışığın yanması kaza anında hava yastığının açılmayacağı anlamını taşımaktadır. İnşallah hiç kullanmanız nasip olmaz ama mutlaka bu ışığı kontrol ettirmeniz gerektiğini ihmal etmemeniz gerekiyor.

Emniyet Kemeri Göstergesinin Yanması Ne Anlama Geliyor?

Araç içerisinde sürüş halindeyken güvenliğin sağlanması önemlidir. Bunun için emniyet kemerlerinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Yapmanız gereken işlem bu kemeri bağlayarak yola çıkmak olacaktır. Eğer emniyet kemeriniz takılı olmasına rağmen bu ışık yanıyorsa bir servise giderek bunun neden olduğunu öğrenmeniz ve bir sorun varsa yaptırmanız gerekiyor.

Gösterge panelinde yanan her ışığın bir anlamı vardır. Bazıları kritik önem arz etmektedir. O nedenle bu tür ışıklar yandığında mutlaka kontrol etmeli ve gerekirse aracınızı en yakın servise götürerek kontrol etmelisiniz.

birevim

Leave a Comment

fourteen − 1 =