Araba Almak İçin Nasıl Para Biriktirilir?

Araba almak istiyor ve en azından peşinatını yada tamamını birikim yaparak peşin olarak bunu yapmak istiyorsanız ilk olarak tasarruf etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü birikim yapabilmek için öncelikle tasarruf öğrenmelidir. Aylık geliriniz sabitse ve harcadığınız kalemleri bir ay boyunca yazmakla işe başlayabilirsiniz. Burada harcadığınız 1 TL’den tutun, faturalarınız ve lüks harcamalarınız dahil kısaca cebinizden çıkan bir kuruşu dahi yazmanızda fayda var.

birevim faizsiz araba

Daha sonra yapılan harcamalar arasında gereksiz olan veya çok yüksek bir maliyet oluşturan noktaları belirlemelisiniz. Örneğin iş yerine giderken taksi kullanıyorsanız bu size aylık ciddi bir maliyet oluşturmaktadır. Bunun yerine uygun bir rota belirleyerek, toplu taşımayı tercih etmeniz gerekiyor. Bu ciddi bir tasarruf sağlamanıza ve o ay sonunda ciddi bir birikimi kenara koymanız anlamına gelecektir.

Tabi bunun yanında sadece birikim yapmak yeterli olmayacaktır. Özellikle aylık geliri sabit olan bir ailenin maksimum yapacağınız birikim miktarı bellidir. Bunu zorlamak hayatınızdan ve kendinizden ödün vermeniz anlamına gelecektir. Bunun için yapmanız gereken işlem çok basittir. Birikim yapabilmek için bir ek gelir kaynağı oluşturmanız gerekiyor. İşten kalan boş vakitlerinizde yapmanız gereken sizi yormayacak, aynı zamanda para kazandıracak bir iş bulmak olacaktır.

Birikim Yapmanın Püf Noktaları

İster araba alın isterseniz ihtiyacınız olan başka bir şey için birikim yapmak isteyin bu öncelikle hesap kontrolünüzle mümkün olacaktır. Yani geliriniz ile harcamalarınızı kaleme kalem tutmanız gerekiyor. Burada dikkatli olmadan hareket edenler, büyük oranda istedikleri zaman diliminde birikim yapmayı başaramazlar.

Ülkemiz şartları gereği birikim yaparken TL olarak bunu yapmanız genellikle tavsiye edilmemektedir. Bunun için yapmanız gereken alternatif birikim kalemleri bulmak olacaktır. İlk akla gelen günümüzde altın olmaktadır. Bununla birlikte Dolar ve Euro diğer kalemler olarak kabul ediliyor. Ancak günümüzde bunlara ek olan yeni kalemlerde vardır. Vadeli hesapta birikimini bekletmek veya kripto para tercihi yapmakta tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Kripto para piyasası ve borsa bu konuda yeni gözde seçeneklerdir. Ancak yüksek risk barındırmaları nedeniyle birikimin kısa sürede ortadan kalkmasına neden olabilir. Sizin yapmanız gereken işlem ortalama bir artış sağlayan ve çok fazla risk barındırmayan bir noktada birikiminizi beklemek olacaktır.

Bunun yapılmasının tavsiye edilme sebebi TL’nin ülkemizde ki enflasyon oranı ve diğer sebeplerden ötürü sürekli olarak ciddi bir düşüş yaşanmasına sebep olmasıdır. Sizlerde bu konuda dikkatli olmalı ve birikiminiz kendinize bir hedef koyarak yaparak yaparken buna özen göstermelisiniz.

Birikim yaparken ayrıca önceden alacağınız arabaya limit koymanız gerekiyor. Buna göre birikime start vermeli ve ne kadar süre içinde bunu yapacağınızı da planlamalısınız. Bu durum daha rahat hareket etmenize ve doğru tercihi yapmanız açısından sizlere büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

birevim

Leave a Comment

three × one =