Otomatik Vites ve Yarı Otomatik Vites Arasındaki Farklar Nelerdir?

birevim faizsiz araba

Günümüzde trafikte yer alan otomobillerin büyük kısmı otomatik olarak tercih ediliyor. Yoğun trafik içerisinde sol ayağınızın yorulmasından bıkanlar genelde tercihlerini bu taraftan yapıyor. Günümüzde iki farklı otomatik vites tercihi vardır.

Tam otomatik vites olarak sunulan araçlar ve yarı otomatik olarak sunulan araçlar vardır. Bu iki şanzıman tipi arasında belirgin farklı vardır. Bunu anlatmadan önce ilk olarak yarı otomatik vitesin ne olduğunu öğrenmekte fayda var. Bu sayede ikisi arasında ki farkları daha net bir şekilde ortaya çıkarmak mümkün olacaktır.

Yarı Otomatik Vitesli Araçlar

Özellikle uzun mesafeli yollarda çok rahat olan aynı zamanda şehir içerisinde rahatlık sağlayan yarı otomatik araçlar çok sayıda bulunuyor. Otomatik vitese sahip araçların en büyük artısı yakın açısından düşük bir tüketim sergilemeleridir. Yarı otomatik araçlarda debriyaj olmadan vites değiştirmek mümkün olurken, bu aracın istendiği taktirde manuel olarak kullanımına yardımcı olmaktadır.

Özellikle de yağışın çok yoğun olduğu kar veya yağmurlu yollarda manuel araç kullanmak daha güvenlidir. Otomatik vites tercihi bunu size sunmaktadır. Yarı otomatik aracı kullanmadan önce vites kolunda yazan işaretlerin ne anlama geldiğini öğrenmeniz gerekiyor.

P: Aracı stop edip, bir yere park ettiğimizde getirmeniz gereken konumdur.

R: Araç ile geri geri getirmek istediğimizde almamız gereken vitesi işaret eder.

N: Aracı boşa almak istediğinizde getirmeniz gereken konumdur.

D: Tam otomatik olarak çalışmasını sağlayan konumdur.

+/-: Yarı otomatik şanzıman tercihine sahip araçlarda aracın manuel olarak kullanmasına yardımcı olan seçenektir.

Tam Otomatik Vites ile Yarı Otomatik Vites Arasındaki Farklar

Yarı otomatik vitesi anladıktan sonra tam otomatik ile yarı otomatik araçlar arasında ki farklara bakmak doğru olacaktır. Bu şanzıman tercihi kişisel yapılabildiği gibi doğru ihtiyaca uygun olarak da tercih edilmesi doğrudur. Uzun yollar yapan kişiler yollarda ki durumu bilemeyecekler için yarı otomatik tercihini yapmaları daha sık tercih edilmektedir.

  • Tam otomatik araçlarda araç D viteste olursa araç geri kaymayacaktır. Bu sayede aracı yokuşta kaldırmak kolay olacaktır. Yarı otomatik modellerde kalkış desteği bulunmuyorsa geri kayma yaşanabilmektedir.
  • Yatı otomatik araçları isterseniz manuel olarak kullanmanız mümkündür. Ancak tam otomatik araçlarda bu mümkün olmayacaktır.
  • Tam otomatik araçlarda gücün kaybolduğu anlar yaşanabiliyor. Bu tork kaybı yüzünden oluşuyor.
  • Tam otomatik araçlarda vites geçişleri çok az hissedilirken, yarı otomatik araçlarda doğru geçiş noktası ayarlanmadığında ciddi bir şekilde hissetmek mümkündür.

Günümüzde insanlar giderek daha az manuel araç tercih ediyorlar. Bu sebeple doğru olan otomatik tercihini yapmak için araştırmanızı iyi yapacaksınız. Günümüzde genel olarak üretilen şanzıman tipi yarı otomatik olanlardan yanadır. Bunun tercih edilmesinin sebebi istendiğinde manuel olarak kullanma imkanının sunulmasıdır.

birevim

Leave a Comment

14 − nine =