Araba Seçimi: Hangi Araba Size Uygun?

Günlük hayatın ayrılmaz parçalarından birisi olarak arabalar yer almaktadır. Tabi bu kadar önemli bir yeri olan araçlar arasından en iyi olanı bulmak ve kendiniz için doğru olanı tercih etmek önemlidir. Aracın sadece güzelliğine bakarak tercih etmek çok yanlıştır. Bu sizin doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmayacaktır. Bunun yanında yakıt tüketimi, bakım masrafları, satış kabiliyeti gibi detaylara da bakılmalıdır.

birevim faizsiz araba

Basit bir örnek ile sürekli şehir içi araç kullanıyor ve sıkışık trafikte hareket ediyorsanız bir Jeep almak doğru tercih olmayacaktır. Seyahatlerinizi tek başınıza yapıyorsanız 4 koltuklu bir sedan almak yerine 2 kapılı bir mini araç almayı tercih edebilirsiniz. Bu detay size birçok avantaj olarak dönecektir. Ama uzun yolculuk yapıyorsanız sedan tercih edebilir, işiniz gereği dağlara çıkmak zorunda kalıyorsanız jeep tercih etmek daha doğru olacaktır.

Araba Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba alırken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Bu detaylara dikkat etmeden hareket etmeniz bütçenizi aşmanıza aynı zamanda yanlış tercih yapmanıza sebep olacaktır. Genel hatları ile incelediğimizde ülkemiz yakıt ücretleri açısından çok pahalı bir ülke olarak kabul edilebilir. O nedenle eğer yılda 30 bin kilometre yapıyorsanız benzinli araç yerine dizel aracı tercih etmek daha doğru olacaktır.

Bakım işlemini daha çok yaptıracak kilometre yapıyorsanız bakım fiyatlarının düşük olduğu ve dışarıda bakımı yapılacak olan bir araç tercih etmek daha doğru olacaktır. Çünkü bakım fiyatları çok yüksek rakamlara çıkabilmektedir.

Araç alırken sıfır yerine ikinci el almayı tercih ediyorsanız aracı tüm detaylarıyla incelemeye dikkat etmelisiniz. Kazalı bir aracın orijinal adıyla ülkemizde satıldığı hatta bayilerin dahi hatalı araba sattığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu nedenle tercihinizi çok dikkatli bir şekilde yapmanız büyük önem arz etmektedir.

Aracınızı banka kredisi çekerek taksitle almak mantıklı görünse de arabanın fiyatı kadar fark ödemek istemiyorsanız kendinize farklı bir yol bulmanız gerekiyor. Araba finansmanı sunan firmalar bu konuda tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor.

Hangi Aracı Almalıyım?

Hangi aracı almak istediğinize karar vermek istiyorsanız öncelikle ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekiyor. Pazarlamacılık yapıyorsanız yakıt miktarı az ve uzun kilometre yapabilecek sağlam bir araç tercih etmelisiniz. Dört kişilik bir aileniz varsa sedan veya SW model araçları tercih edebilirsiniz. Bu eşya konumu ve kullanım açısından büyük önem taşıyor.

Avcılık merakınız varsa dört çeker SUV veya Jip tercihi yapabilirsiniz. Araç tercihi yaparken modelin bilinirliğine ve kalitesine de bakmanız gerekiyor. Orijinal bir Jeep 2 milyon TL’ye alınamazken, onunla temel olarak aynı özelliklere sahip olan DUSTER 200 bin TL’ye alınabilmektedir. Her model için bu kıyaslamayı yaparak hem kullanım hem de mantık açısından en iyi aracı bulmanız daha kolay olacaktır.

birevim

Leave a Comment

4 × three =