Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı, araç motorunun güvenliğini ve performansı açısından hayati önem taşıyan önemli bir parçadır. “Eksantrik mili kayışı, zamanlama kayışı” isimleri ile de bilinir. Aracın triger kayışının zarar görmesi durumunda oldukça zor tamir edilecek ciddi arızalar meydana gelebilir. Bu nedenle triger kayışı kullanım ömrü konusunda dikkatli olunması gerekir.

birevim faizsiz araba

Motor soğutma sıvısından sorumlu olan triger kayışı, krank milinden aldığı hareketi eksantrik miline iletir. Böylece supapların açılıp kapanmasına yardımcı olur.

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilir?

Bir aracın en hayati parçası motordur. Motor üzerinde oldukça büyük etkisi olan triger kayışı da bu nedenle aracın hayati parçalarından biri olarak bilinir. Triger kayışının dayanıklı ve sağlam olması, düzgün çalışması hayati arızaların engellenmesi için önemlidir.

Triger kayışı ve sistemi, bu nedenle belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Araçlarda triger kayışının ömrü iki farklı şekilde hesaplanır. Triger kayışının kullanım ömrünü kullanım süresi ve kullanım mesafesi belirler.

Piyasa genelinde farklı marka ve model triger kayışı çeşitleri bulunur. Triger kayışlarının değişim süresi, tercih edilen markanın önerisine göre değişkenlik gösterir. Genel olarak bakıldığında triger kayışlarının kullanım ömrü 3 yıldır.  Üç yıl boyunca kullanılan bir triger kayışı, hasar görmemiş olsa bile değiştirilmelidir. Yapılan kilometre de triger kayışının değiştirilmesinde önemli bir etkendir. Genellikle tüm triger kayışı modellerinde 90 bin / 100 bin kilometrede bir triger kayışı değiştirilmelidir.

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger kayışının kopması veya arızalanması durumunda motor ciddi şekilde hasar görür. Triger kayışı aracın motoru üzerinde krank mili ve eksantrik mili, supaplar ile birlikte çalışır. Tüm sistemin etkilendiği bir kopmada motor iflas etme noktasına gelecektir. Bu nedenle triger kayışı motor ve araç için hayati önem taşır.

Triger kayışının kopmasından sonra araç çalışmaz, üstelik kontağı çevirmeye devam ettikçe parçalar zorlanır. Bu nedenle daha fazla zarar görmemesi için triger kayışı koptuğu hissedildiğinde çalıştırmak için zorlanmamalıdır.

Triger Kayışı Değişim Fiyatları

Triger kayışı modelleri, marka ve modele göre farklı fiyat aralıklarında değiştirilir. En uygun fiyata triger kayışı değişimi için tasit.com en iyi fırsatları listelemektedir.

birevim

Leave a Comment

5 × 3 =