Trafik Sigortası Yurt Dışında Geçerli mi?

Ülkemizde herhangi bir araç alındığında yapılması zorunlu olan trafik sigortası bulunmaktadır. TC sınırları içerisinde sigortasız bir arabaya binmek yasalar gereğince yasaklanmıştır. Eğer aracınız sigortasız bir şekilde yakalanması durumunda araba hem bağlanmakta hem de sürücüye ceza yazılmaktadır. Ama merak edilen konu bu trafik sigortasının ülkemiz sınırları dışında geçerli olup olmadığıdır.

birevim faizsiz araba

Trafik sigortasının amacı yaşanabilecek maddi ve manevi trafik kazalarında maddiyatın giderilmesini sağlanması oluyor. Kaza yapan taraf ister siz olun, isterseniz de sizin aracınıza bir başkası kaza sonucunda vurmuş olsun bunun maddi olarak karşılanabilmesi için yapılmaktadır. Her yıl düzenli olarak yapılması zorunludur.

Bu sigorta yurt dışı için geçerli değildir. Eğer kendi arabanız ile yurt dışı seyahati yaptırmak istiyorsanız yapmanız gereken Yeşil Kart Trafik Sigortası olacaktır. Bu sigorta sayesinde yurt dışında yaşanabilecek her türlü maddi trafik kazasına karşı arabanızı sigortalamış olacaksınız.

Yeşil Kart Sigortası

Aracınızla seyahat etmek için ülkemizde geçerli olan trafik sigortasının yurt dışında da geçerli olabilmesi için yeşil kart sigortası yaptırmanız gerekiyor. Uluslararası seyahatler için bu sigortanın kesinlikle yapılması zorunludur. Ülkeler kendi sınırları içerisinde yapmış olduğu trafik kontrolleri için bu durumu dikkat etmektedir. Yapılan trafik kontrollerinde sorun yaşamak istemiyorsanız bunu yapmanız gerekiyor.

Yeşil kart sigortasının amacı Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında geçerli olan trafik sigortanızın aynı zamanda yurt dışında geçerli olmasını sağlamak için sunulmaktadır. Bu sistemin başlangıç tarihi 1953 yılıdır.

Ülkemiz sınırlarında ki yabancı araçlar içinde yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarına ait araçlar için de bu sistem geçerlidir. Bu sayede yurt dışında yaşanabilen trafik kazalarında oluşacak olan maddi kazalar bu tür sigorta sayesinde giderilmektedir. Uluslararası anlaşma ile bu yeşil renge sahip sigorta poliçesi birçok ülkede geçerliğini korumaktadır.

47 farklı ülkenin imza attığı bu uygulama içerisinde Letonya, Macaristan, Almanya, Danimarka, Bosna Hersek, İsviçre,  Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan, Avusturya gibi birçok ülke dahil olmaktadır. Ülkemizde bu anlaşmaya imza atarak TR plakaya sahip araçların yurt dışında sigortalı olmasını sağlamaktadır.

En Uygun Taşıt Kredisi Hangisidir?

Araba alırken günümüzde insanların ilk tercihi kredi çekerek ihtiyaç duydukları arabayı almak oluyor. Çekilecek kredinin en uygun şekilde alınması için öncelikle hangi miktarda araç alacağınıza ve aylık maksimum ne kadar ödeyeceğinize karar vermek olacaktır. Bu kararları verdikten sonra bankaların sunmuş oldukları taşıt kredisi avantajlarına bakmanız gerekiyor.

Taşıt kredisi faiz oranlarına bakarak ve ne kadar maliyet ile size sunduklarını görerek tercihlerin arasından size uygun olanı belirlemek olacaktır. Taşıt kredisi çekerek ikinci el veya sıfır araç aldıktan sonra ilk olarak trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Bankalar kendisinden taşıt kredisi alanların sigortasını bankadan yaptırmalarını istemektedir. Bunlara dikkat ederek hareket etmeyi de ihmal etmemeniz gerekiyor.

birevim

Leave a Comment

nine − 5 =