Tamamen Yerli ve Milli Otomobil BMC Tulga İncelemesi

Dünya otomotiv sektöründe ve basınında en çok konuşulan konulardan biri BMC Tulga. BMC Tulga pick-up, ülkemizin ilk yerli araç üretimidir. Ülkemiz açısından son derce önemli bir proje olmasının yanı sıra dünya basınında da önemli yer tutmasının nedeni otomotiv sektöründe ilk olan bazı özelliklere sahip olmasıdır.

birevim faizsiz araba

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın da kullandığı BMC pick-up Tulga, ilk yerli aracımız olarak ne gibi özelliklere sahip? Merak ediyorsanız yazımızın devamında bu özellikleri hep birlikte öğrenelim.

 • İlk sorulardan biri BMC Tulga nerede üretiliyor? Bu sorunun cevabı İzmir. İlk yerli otomobilimiz İzmir BMC fabrikasında üretilecek. Aracı yerinde inceleyen birçok otomobil yazarı bulunuyor.
 • BMC Tulga gerçekten yerli bir otomobil mi?

Evet, çok sayıda yerli otomobil haberi çıktı ama devamı gelmedi. Bu nedenle inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Bu konuyu biraz açmak gerekirse: BMC markasının açılımı, British Motor Company’ dir. Aslında bir İngiliz markası olan BMC, 1989 Yılında Türk şirket tarafından satın alındı. Bu şirket, Çukurova Holding’dir. Anlayacağınız, BMC Tulga yerli bir otomobildir. Bu yerli araç, İzmir BMC fabrikasında üretilecek. Tüm bunların yanında, motoru, farları, şanzımanı yani hemen hemen her şeyi Türkiye’de yapılacak.

Tulga pick-up’ın teknik özelliklerine gelince; Tulga, henüz üzerinde çalışılmaya devam eden bir prototip. Henüz tamamlanmadığı için de teknik özellikleri tam olarak açıklanmadı.

Tulga’nın Piyasaya Sürülme Zamanı: Tulga şu an için yalnızca güvenlik güçlerimiz için üretildi. BMC Tulga’nın binek versiyonu bulunmuyor.

Tulga’nın Fiyatı Nedir?: BMC Tulga’nın binek pick-up olarak piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Bu nedenle fiyatı hakkında bir bilgi yok.

Tulga Kelime Anlamı Nedir?: BMC Tulga, Osmanlıca bir kelimedir. Osmanlı döneminde askerlerin başını korumak için kullandıkları miğferlere ‘tulga’ deniliyordu. Tulga kelimesinin Selçuklu Türklerinden geldiği tahmin ediliyor.

Tulga Neden Önemli Bir Araç?: Bu sorunun birden fazla cevabı var. İlk olarak Tulga, yerli ilk aracımız. Askeri amaçla üretilmiş bir araç ve dolayısı ile dünyaya satabileceğimiz bir araç olma özelliğinde. Motoru BMC mühendisleri tarafından üretilen Tulga, doğuştan zırhlı bir araçtır. Güzdüz farları, kısa farları ve stopları LED teknolojisine sahip bir askeri araçtır.

birevim

6 Comments

 • Bu tarz yerli ve milli girişimlere bayılıyorum, umarım ülkemiz kısa sürede bu tarz girişimlerini artırır.

 • BMC bir süre öncesinde de milli otobüs yapmıştı diye hatırlıyorum bizim için

  • Merhaba Uğur Bey,
   Tulga, tamamen yerli ve milli bir otomobil henüz üzerinde çalışılmaya devam eden bir prototiptir. Seri üretimine başlanmamıştır.

 • BMC çok şahane araçlar üretmeye başladı, otobüs üretimleride vardı yerli ve milli

 • BMC’nin bir çok araç protitipi oluyor bu şekilde ve Tulga modeli bizim için gerçekten çok özel planlamış bir araç

Leave a Comment

one × one =