Römork Nedir?

Otomotiv sektörüyle yakından alakalı olan insanlar için römork nedir sorusuna cevap vermek oldukça basittir. Römork; insan veya yük taşımak için tasarlanmış, motorlu araç yardımıyla çekilen ancak kendisi motorsuz olan taşıttır. Sanayinin birçok kategorisinde işlerin yürümesini sağlayan bir araçtır.

Römork dışında bir de yarı römork bulunmaktadır. Yarı römork; yalnızca bir kısmı motorlu taşıt üzerine oturan, taşıdığı yükün ve kendi ağırlığının yalnızca bir kısmı motorlu taşıt tarafından taşınan römork türüdür. Hafif römork; taşıyabileceği yük ağırlığı 750 kg’dan fazla olmayan römork veya yarı römorktur.

Römork nedir sorusuna cevap verdikten sonra en çok kullanılan sistemin torsiyonlu sistem olduğuna değinmeliyiz. Römorkun üzerine yüklenen yükün artmasına paralel olarak torsiyonlu sistem; çok daha başarılı bir şekilde yaylanma sergilemektedir. Torsiyonlu sisteme sahip römork ile yüksüz iken herhangi bir çekilme işlemi yapılmamalıdır. Ancak, bazı durumlarda, boş çekilmelerinin de gerekli olmasına rastlanmaktadır. Bu gibi hallerde, bozuk yollarda sıçrama yapmamaları, hem çeken aracı hem de trafikteki diğer araçları risk altına atmamaları adına kum torbası ve benzeri geçici bir yükün konulması tavsiye edilmektedir.

Römork Nasıl Kullanılmalı?

Römork kullanırken birtakım hususlara dikkat etmek gerekir. Her şeyden önce, yol ve hız limitlerine uyulmalıdır. Bunun yanı sıra, geçerli hız limitinin 10 km altında seyretmek gereklidir. Römork kullanan kişinin ani direksiyon hareketlerinden kaçınması şarttır. Buna ek olarak, römork ile öndeki araç arasında en az beş saniye fark olmalıdır. Bazı durumlarda, römork sallanmaya başlayabilir. Bu gibi hallerde, fren yapmak yerine gaz keserek yavaşlamak gerekmektedir. Söz konusu durumdan, gaza basarak kurtulmak mümkün değildir. Aracın yavaşlaması beklenmelidir. Sonuç olarak, bu kurallara uyulduğu takdirde, sorunsuz olarak römork kullanılabilir.