Otoparkta Olan Kazaları Sigorta Karşılar mı?

İster peşin ödeyerek isterseniz de kredi çekerek araba alın. Mutlaka her zaman bir kaza yaşama riskiniz vardır. Bunun en temel sebebi insanların dikkatsiz olmasından kaynaklanmaktadır. Maddi hasara sahip olan kazalar çok da önemli değildir. Bunun için araba aldıktan sonra trafik sigortası yaptırmanız yeterli olacaktır.

birevim faizsiz araba

Zorunlu trafik sigortası birçok insanın trafik kazası sonrasında oluşan maddi kaybını ödemekle görevlidir. Ancak bir trafik sigortası yaptırmadan önce akıllarda takılı olan tüm soruların cevaplarını bulmanız gerekiyor. Bunların yaptırmadan önce trafik sigortasının nerede geçerli olup olmadığı konusu netleştirmenizde fayda var. Sadece sürüş halinde yapılan kazalarda mı geçerli. Kapalı bir otoparkta dururken yaşanan kazada trafik sigortası devreye giriyor mu bundan emin olmanız gerekiyor.

Trafik Sigortasının Geçerli Olduğu Alanlar

Trafik sigortasının uygulanması ve kapladığı alanların tamamını kanun çerçevesinde belirlenmiştir. Buna uygun olarak kullanılmaktadır. Bunun için bakılması gereken nokta “Kara Yolları Trafik Kanunu” olmalıdır. Bu kanun içerisinde trafik sigortasının kapladığı alanlar özellikle belirtilmiştir.

Bir trafik sigortasının kaza sonrası hasarı karşılaması için kazalar  kara yolu alanları içinde, trafik açık alanlarda veya kara yolluyla bir şekilde bağlantısı olan noktalar da gerçekleşmelidir. Bunlarında yanında park alanları, parklar, yolcu terminalleri, servis alanları, yakıt istasyonları ve garajlar da buna dahil edilmiştir. Ayrıca göl, nehir, deniz üzerinde araç taşımacılığı yapan araçların içinde oluşan kazalar, kamuya açık alanların tamamında olan kazalarda bu kanunla maddi zararın karşılanacağı noktalar olarak belirtilmiştir.

Yani otopark içerisinde yaşanabilecek bir kaza sonrasında trafik sigortası zararı karşılamakla yükümlüdür. Bu herhangi bir şekilde oluşabilir. Siz park ederken birisine çarpabilir ya da başka bir kişi size direkt olarak çarpabilir. Bu konuda tercihi doğru şekilde yapmak büyük bir önem taşımaktadır. Kapsamlı trafik sigortası yaptırmak her zaman tavsiye edilmektedir. Bazen kullanıcılar daha düşük bir fiyata trafik sigortası yaptırmak için bazı kapsam alanlarından vazgeçebiliyor.

Trafik Sigortası Senetle Araba Alımlarında da Geçerli midir?

Senetle araba aldığınızda, kredi çekerek aldığınızda veya peşin ödeme yaptığınız trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Satıcının etkisi satış yapıldıktan sonra bitmektedir. Satış sonrası arabanın ruhsatın aldıktan sonra ilk yapmanız gereken işlem trafik sigortası anlaşmasını gerçekleştirmek olacaktır. Bunu yaptırmadan yola çıkmak büyük bir risk almanız anlamına gelmektedir. Bu konuda dikkatli bir şekilde tercihinizi yapmalısınız.

Tabi trafik sigortaları sadede maddi hasarlı karşılamaları karşılamakla kalmamaktadır. Bunun yanında geçici veya kalıcı sakatlık durumlarında gerekli masrafı karşılaşmakla yükümlüdür. Ölüm teminatı verilmesi, davanın teminatının yatırılması gibi normal işlemleri de yapmakla görevlidirler. Trafik sigortası birçok küçük, büyük veya can kaybı olan kaza sonrasında insanların bu zor durumdan çıkması adına onların hayat sigortası olmaktadır.

birevim

Leave a Comment

seventeen − 14 =