Oto Vadeli Nedir? Nasıl Araba Alınır?

birevim faizsiz araba

Oto vadeli, araç satışında satıcının müşterinin ödemesi için bir taksit planı olarak düzenlediği bir ödeme şeklidir. Bu ödeme şeklinde, müşteri satın aldığı araç için belirli bir periyodik ödeme yaparak araç satın alır. Bu ödemeler, araçın satış fiyatının bir kısmını veya tamamını kapsayabilir. Ödemeler genellikle aylık veya yıllık düzenli aralıklarla yapılır ve vade sonunda araç müşteriye tamamen ödenmiş olur. Oto vadeli, müşterilerin araç satın almayı düşündükleri ancak tamamen ödemeyi yapamayacakları bir durumda kullanılabilir ve satıcılar tarafından sunulan bir hizmettir.

Ülkemizde ikinci el araba almak için çeşitli yollar bulunuyor. Eğer paranız varsa satılık bir ikinci el aracı peşin para ile almak en doğru yöntemdir. Yeterli miktarda birikmişiniz yoksa yapmanız gereken ilk yol bankadan kredi çekmektir. Ancak bankalar 5 ile 8 yaş aralında olan araçlara taşıt kredisi veriyorlar. Bu durumlarda alternatif yöntemlere yönelmek gerekiyor.

Bunlardan birisi de Ot Vadeli üzerinden ikinci el araç almak oluyor. Firma uzun süredir hizmet verdiği sektörde genelde internet üzerinden hizmet verse de büyük şehirlerde bulunan şubeleri üzerinden başvuruları kabul ediyor. Bunun yanında farklı yerlerde bulunan şubeleri ile yüz yüze görüşme şansını da insanlara sunuyor. Bu sisteme dahil olmadan önce Oto Vadeli yapısını daha iyi anlamanız en doğru yol olacaktır.

Oto Vadeli Nedir?

Oto Vadeli 2016 yılında kurulmuş bir şirket olmakla birlikte bu yapının arkasında sektörde 30 yıllık bir deneyime sahip olan Maygold Şirketler Grubu bulunuyor. Bu firma araç satışı konusunda uzun yıllara dayanan geçmişi ile herkesin rahatça araç alabilmesine ve satabilmesine imkan veriyor.

Oto Vadeli yapısını 2016 yılında kuran ve faaliyete geçiren firma 9000’in üzerinde ki araç sayısı ve 900 bayi ile yapılan iş birliğini kurumsal güvene dayalı olarak müşterilerine sunuyor. Türkiye’nin en güvenilir ve en çok bilinen senetle vadeli ikinci el araç satış noktası olan firmanın farklı iştirakleri de bulunuyor.

Oto Vadeli yapısının Antalya, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde şubeleri bulunuyor. Bunun yanında ayrıca isteyen herkes online olarak başvuru yapabiliyor. Bu sayede oturduğunuz yerden iletişime geçebiliyor ve ön başvuru sürecini rahat bir şekilde geçebiliyorsunuz.

Kurumsal yapısının yanında firma tüm araçlarını web sitesi üzerinden sizlere sunuyor. Bu firmanın sunduğu hizmetlerden daha fazla bilgi almak için müşteri hizmetleriyle bizzat konuşma şansınız bulunuyor.

Oto Vadeli Nasıl Araba Alınır?

Oto Vadeli kolay araç alınabilecek noktalardan bir tanesidir. İnsanların aklına buradan nasıl araba alabilecekleri geliyor. Bunun için ilk yapılması gereken yöntem şehrinizde bulunan bir Oto Vadeli şubesine gitmek olacaktır. Genelde insanlar araç alımlarını yüz yüze yapmayı tercih ediyorlar. Bunun dışında ayrıca başka bir yöntemde online olarak başvuru yapmak olacaktır.

Öncelikle almak istediğiniz aracı web sitesi üzerinden tercih etmelisiniz. Burada aracın peşin satış fiyatı, ardından peşinat tutarı ve 12 ay vadeli bir şekilde nasıl ödeyeceğiniz bilgileri detaylı bir şekilde sizlere sunuluyor. Peşinat tutarını tercih ettikten sonra vade sayısı ile aracı nasıl alacağınızı görmüş oluyorsunuz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için whatsapp üzerinden iletişime geçmeniz mümkün oluyor. Bu adımların ardından ön başvuru sürecini geçmeniz gerekiyor.

Otovadeli Nasıl Çalışıyor?

Otovadeli basit bir sistemle çalışıyor. Türkiye’nin birçok noktasında bulunan galeriler ile yapılan anlaşmalar sayesinde farklı araç çeşitleri sistemde bulunuyor. Detaylı bilgi almak için müşteri hizmetlerini aramanıza izin veriliyor. Almak istediğiniz aracı isme, kilometreye, yıla, fiyata göre sıralamanız mümkün bir hale getiriyorlar.

Aracınızı beğendikten sonra sizlere peşinat tutarının ardından 36 ayda aylık vadeyle alınabilecek miktar hakkında bilgi veriliyor. Eğer bu fiyat aralığı sizin için yeterliyse yapmanız gereken başvuru yap sekmesine tıklamak olacaktır. Eğer sizde ikinci el araç alım satımı yapıyorsanız yapmanız gereken bayilik başvurusu yapmak olacaktır. Gerekli evrakları sağladıktan sonra sizlerde bu sistem üzerinden rahatça araç satımına başlayabileceksiniz.

Oto Vadeli Araba Almak İçin Ön Başvuru Nasıl Yapılır?

Oto Vadeli yapısından araba almak için öncelikle ön başvuru yapmanız gerekiyor. Bunu adım adım yaparak rahatça sizde bir ikinci el araç sahibi olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler aşağıda aktarılıyor.

 • Oto Vadeli web sitesine girerek almak istediğiniz aracı belirlemelisiniz,
 • İkinci olarak arasında peşinat miktarını en az %30 olacak şekilde belirlemeli ve taksit sayısını seçmelisiniz.
 • Aylık ödeme tutarı, peşinat tutarı bilgilerini kabul ettikten sonra “Başvuru Yap” sekmesine tıklamalısınız.
 • Karşınıza çıkacak ön başvuru formunda İsim, Soy isim, TC No, Doğum Tarihi, Çalıştığınız İş Yeri, Görev, Cep Numarası, İl, E-Mal adresi bilgilerinizi girmeli ve başvurunuzu yapmalısınız.

Bu şekilde ön başvuru yaptıktan sonra Oto Vadeli Finans Operasyon Merkezi üzerinden alıcılar 24 saat içerisinde aranarak onlar ile sohbet edilmektedir. Alınmak istenen araç, alım sırasında yapılacak işlemler ve alım için gerekli evrak bilgileri sizlere aktarılacaktır.

Oto Vadeli Araba Almak İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Oto Vadeli ön başvuru kısmını geçtikten sonra yani aracı almak için anlaşma yapıldıktan sonra işlemlerin devam etmesi için size SMS olarak onay mesajı gelecektir. Burada genelde merak edilen tüm sorunların cevapları size gönderilecektir. Ayrıca sizlerden başvurunun yapılması ve araç alımının sağlanması için sizden bazı belgelerin hazırlamanızı istenecektir.

 • Sigorta dökümü,
 • İcra dava dosyası,
 • Mahkeme dava dosyası,
 • Nüfus Cüzdanı örneği istenecektir.

Bu hizmetler bireysel işlemler için geçerlidir. Firma bireysellerin yanında kurumsal firmalara da hizmet sunuyor. Kurumsal bir firma olarak başvuru yapanlardan vergi levhası, ticari sicil gazetesi ve imza sirküsü istenecektir.

Oto Vadeli Hangi Model Araç Alınabilir?

Oto Vadeli yapısından merak edilen sorulardan birisi de buradan hangi model araç alınabileceğidir. Firma sadece ikinci el araç satışı işlemi için müşterilerine hizmet vermektedir. Web sitesine girdikten sonra karşınıza çıkacak olan sayfanın sağ tarafından bulunan arama kısmından istediğiniz aracı bulmanız çok kısa sürecektir.

Bunun için almak istediğiniz aracın markası, modeli, peşinat tutarı, şehir, model yılı, kilometre seçeneği, tercih edilerek arama yapabilirsiniz. Sitede listelenen tüm araçlar karşınıza çıkacaktır.

Oto vadeli otomobil, arazi, suv, pick-up ve ticari araç satışı işlemleri için sizlerden yardım sunuyor. Şirketin amacı uzun vadeli olarak araç almak isteyenlere en az %30 peşin vermeleri koşulu ile araç alma şansı sunmasıdır. Tabi bu vadede belirli bir miktar vade farkı da aracın üzerine eklenmektedir.

Oto Vadeli Araba Alımında Son Aşama Nasıl Yapılır?

Oto Vadeli sisteminde araç alımın son aşaması yüz yüze görüşme ile olacaktır. İşlemin son adımında ilk kısım sizden istenen evrakların karşı tarafa gönderilmesidir. Burada gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer bir eksiklik varsa bunu tamamlamanız sizden istenecektir. Eğer bir sorun yoksa onay alan müşteriler satışın yapılacağı şubeye davet edilmektedir.

Burada ekspertiz yaptırmak alıcıya bırakılıyor. Bunun ardından satış işlemi ve işlemlerin devamı için sizden 4 adet vesikalık isteniyor. Satış için önce bir sözleşme hazırlanıyor ve karşılıklı imzalanıyor. Noter üzerinden araç satışı yapılıyor ve araç müşteriye teslim edilerek süreç tamamlanıyor.

birevim

18 Comments

 • Oto vadeli sistemi eniştem kullanmıştı. Faiz oranları biraz rakiplerine göre yüksek ve peşinat zorunluluğu var, bu yüzden oradan araba almayı hiç düşünmedim

 • Peşinat istemesi bizler için dezavantaj oluyor çünkü zaten ekonomik olarak zor süreçteyiz bu süreçte peşinat verebilmek zor.

 • Bende vadeli araç sistemlerini araştırıyorum da, önerdiğiniz bir firma var mı?

  • Merhaba Songül Hanım,
   Birarabam sektöre girdiği günden bu yana binlerce kişiyi araç sahibi yapmış bir firmadır. Sisteme dahil olma koşullarını araştırarak karar vermek gerekir.

 • Birarabam gerçekten sektörde hatrı sayılır kaliteli firmalardan biri, bir çok kişi memnun ve benim akrabalarımdan da çok araba sahibi olan var.

 • Oto vadeli de peşinat zorunluluğu var mı? Benim peşinatım yok yardımcı olurlar mı acaba?

  • Merhaba Gökhan Bey,
   Oto Vadeli’de peşinat zorunluluğu vardır. Ödeme ayrıntıları için firmanın sitesini ziyaret edebilirsiniz. Peşinatsız araba almak istiyorsanız Birevim gibi faizsiz sistemleri tercih edebilirsiniz.

 • Oto vadeli firmasından araba alan arkadaşım var çok memnun kaldı bende düşünüyorum araba almayı

 • Oto vadeli firması son zamanlarda pek reklam yapmıyor sanırım karşılaşmıyorum, bir kaç alım yapan arkadaşım var orta seviye memnun kaldıklarını söylemişlerdi

 • Oto vadeli sistemden araba alan çok insan var çevremde, gerçekten çok memnunlar sistemleri çok iyi

Leave a Comment

12 − seven =