Motosiklet Devri Kaç Para 2021

birevim faizsiz araba

Motosikletler birçok sınıfa ayrılmaktadır. İlk olarak unutulmaması gereken iki tekerlekli bir motorlu araç olarak kabul edilmektedir. Belirli bir motor gücünün altında olan motosikletler plakasız olarak trafikte kullanılmaktadır.

Büyük motosikletler bir kara taşıtı olarak kabul edilmektedir. O nedenle bu araçların noter ücreti ile bir arabanın noter ücreti aynı olarak kabul edilmektedir. 2021 yılında bir motorlu taşıyın araba, kamyon veya motosiklet’in noter satış ücretine gelen zam ile birlikte 301 TL olarak belirlenmiştir. Tabi bu ücret plaka değişikliği yapılması durumunda alınan ücret olarak belirlenmiştir.

Alacağınız motosiklette plaka değişikliği olmadan satış devralmak istiyorsanız ödemeniz gereken 2021 yılı noter satış ücreti 224 TL olarak belirlenmiştir. Motosiklet’in de bir motorlu kara taşıtı olarak kabul edilmesinden dolayı noterlik ücreti bu şekilde alınmaktadır.

Motosiklet Noter Satış Ücretini Kim Öder?

Motosiklet ile araba satışları arasında bir fark yoktur. O nedenle motorlu araçların hepsinde olduğu gibi motosiklet satışı sırasında noterlik ücreti alıcı tarafından ödenmektedir. Bu yazılı olmayan bir kural olarak kabul ediliyor. Her yerde bu şekilde uygulanmaktadır.

Birevim İle Motosiklet Almak Çok Kolay

Türkiye’nin neresine giderseniz gidin eğer alıcı ve satıcı arasında özel bir anlaşma bulunmuyorsa, noter üzerinden devir işlemleri sırasında ödenecek olan ücret alıcı tarafından karşılanmaktadır. Gün gelip sizde aracınızı satmaya kalktığınızda yine aynı durum yaşanmaktadır.

Motosiklet Satışına Engel Durumlar

Motosiklet almak veya satmak istiyorsanız dikkatli olmanız gerekiyor. Sözlü pazarlık tamamlandıktan sonra aracınızın devrini tamamlamak için notere gitmeniz gerekiyor. Noter işlemi sırasında aracın üzerinde hiçbir borcun olmaması gerekiyor.

  • MTV Borcu
  • Trafik Cezası
  • HGS Borcu
  • OGS Borcu
  • Muayene

Bunların hepsi araç satışına engel durumlardır. Anlık olarak internet bankacılığını kullanarak bu borçlarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Motosiklete ait muayene yoksa satıştan önde bunun yaptırılması gerekiyor.

Ayrıca motosikleti alırken üzerinde bir rehin işlemi yapılmışsa bunun da kaldırılması gerekiyor. Bu durumların tamamını noter üzerinden satış işleminin yapılmasına engel olmaktadır. Sizde son anda bir sürpriz ile karşılaşmak istemiyorsanız bunları kontrol ettikten sonra satışa başlayabilirsiniz. Bunların tamamından sorumlu olan taraf satıcıdır. O nedenle oluşacak sorunun çözülme işlemini de satıcı yapacaktır.

Yeni bir motosiklet alırken ilk olarak aracı kontrol etmeniz ve gerçekten sorunsuz olduğunu anlamanız gerekiyor. Sözlü pazarlık tamamlandıktan sonra alıcı ve satıcı birlikte en yakın notere giderek satış işlemlerini başlatmalıdır. Bu işlem başlarken güvenli ödeme sistemini kullanarak veya farklı bir yol ile ödeme yapılmalıdır.

İşlem tamamlandıktan sonra noter iki tarafında imza atması için yanına çağırır. Burada noterlik ücreti alınacaktır. Motosiklet plakası değiştirilmiyorsa 224 TL, plaka değiştirilirse 301 TL ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu ödeme yapıldıktan sonra noter onayı verecek ve araç satışı tamamlanmış olacaktır.

birevim

Leave a Comment

12 + 18 =