İkinci El Otomobillerde Fiyatlar Düşecek Mi?

Koronavirüs salgını; tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi neredeyse her sektörün ciddi ekonomik zararlarla karşılaşmasına neden olmuştur. Bu noktada, virüsten dolayı ikinci el otomobil sektörünün de zarar görme ihtimali bulunmaktadır. Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş; ikinci el otomobillerde fiyatlar düşecek mi konusu hakkında kendi görüşlerini ifade etmiştir.

birevim faizsiz araba

Muhammed Ali Karakaş; yapmış olduğu açıklamada ikinci el otomobil fiyatlarının düşmesinin beklenmediğini dile getirmiştir. Virüs salgınından dolayı bu sektörün neredeyse durma noktasına geldiğini ifade eden Karakaş; fiyatların yaz aylarına kadar sabit kalacağını düşündüklerini söylemiştir. Bu noktada, ikinci el araç piyasasının Haziran ayında tekrar canlanması öngörülmektedir.

Karakaş’a göre koronavirüs salgınından dolayı sıfır araç satın almak isteyenlerin sayısı bir hayli azalmıştır. Ancak, bu salgın, aynı zamanda ikinci el araç piyasasını da doğrudan etkilemiştir. Satışlar yok denecek kadar az seviyeye gelmiştir. İnsanların her şeyden önce canlarını düşünmesinden dolayı ev ve otomobil gibi satışların ikinci planda olması söz konusudur.

İkinci El Araçların Fiyatları Düşmeyecek!

Karakaş; sıfır otomobil sektöründe üretimlerin durduğunu söylemiştir. Buna ek olarak, dövizin ciddi oranda artması söz konusudur. Ancak, bu sebeplerden dolayı, ikinci el araçların değer kaybı yaşaması pek olası gözükmemektedir. Karakaş; Nisan 2020 itibariyle, ikinci el araçların fiyatlarının ne durumda olacağı hakkında herhangi bir görüşün olmadığını söylemiştir. Virüs salgınının bitmesi ve insanların tekrar alım yapmaya başlamasının ardından fiyatların ne olacağına dair gerçek rakamlar ortaya çıkacaktır.

Karakaş; virüs salgınından dolayı son günlerde çok fazla yükselen ikinci el fiyatlarının bu durumunun normal olduğunu dile getirmiştir. Araçların fiyatlarının düşmeyeceğini, stabil kalacağını söyleyen Karakaş; ikinci el pazarında durgunluğun ancak yaz aylarında ortadan kalkacağını ifade etmiştir.

birevim

5 Comments

  • İkinci el fiyatlarına devlet bir el atacakmış galiba haberlerde gördüm ama sanmıyorum düşeceğini, yükselmesini engellerler büyük ihtimalle

  • İkinci el otomobiller için bir kaç kural getiriliyormuş sanırım düşmesine vesile olacak

  • İkinci el otomobillerde fiyat düşürülmesi için bir kaç düşünce var sanırım haberlerde söyleniyor ama uygulanabilir mi bilmiyorum

  • İkinci el piyasasının düşürülmesi için bir kaç girişim var sanırım hükümet tarafından ama bakalım umarım düşer

  • İkinci elde fiyatların düşeceği söylensede vakalar bu artış hızında giderken bence düşmez

Leave a Comment

twenty + 15 =