HGS Bakiye Sorgulama ve Bakiye Öğrenme Nasıl Yapılır?

birevim faizsiz araba

Ücretli yollardan rahatça geçmek ve hareket etmek için ülkemizde kullanılan geçiş sistemleri vardır. HGS bunlardan birisidir. Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde gişelerden önceden alınan miktar ile geçiş yapmak mümkündür. Bunu yapmanız için ya geçmeden önce almanız ya da geçtikten sonra almanıza izin veriliyor. Bakiye sorgulama veya bakiye yükleme işlemleri için birçok seçenek bulunuyor. Bu sayede sorunsuz bir şekilde işleminizi yapmanız mümkün oluyor.

Doğru adımları takip ederek aracınıza HGS bakiye yükleme, sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ama mutlaka bu sistem sahip olmalısınız. Bu olmadan gişelerden geçmeniz halinde yüklü bir para cezası ile karşılaşabilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama Adımları

HGS sistemine dahil olmak için PTT’den yada anlaşmalı olan bankalardan barkod almalısınız. 50 TL ve 100 TL olarak alınan sistemler mevcuttur.

  • HGS alabilmek için hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girerek ya da PTT şubelerine giderek HGS alabilirsiniz.
  • Sorgulama yapmak için bu adrese giriş yaparak veya HGS uygulamanıza giriş yaparak sorgulama yapmanız da mümkündür.
  • HGS sorgulaması sonunda borçluysanız aynı noktada kredi kartınız veya havale yöntemiyle yükleme yapmanız mümkün olmaktadır.

E-Devlet Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama

HGS bakiye sorgulama işlemini E-devlet üzerinden yapmanız mümkündür. Sorgulama işlemini yaparken kullanmanız gereken otomatik erişim sağlanan bir link bulunuyor. https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf adresini kullanabilirsiniz. Bu sayede işleminizi yapmanız kolay olacaktır. Hesabınızda ne kadar para olduğunu görmeniz kolayca mümkün olacaktır.

HGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS sistemine dahilsiniz ancak sistem de paranızın olup olmadığını bilmiyorsanız yapmanız gereken hızlıca bir yükleme olacaktır. Özellikle gişelerden bu şekilde geçmişseniz ceza yememek için bunu hızlıca yapmanız gerekiyor. Bankalar ve PTT aracılığıyla HGS hesabınıza kredi yükleme işlemi yapanız mümkündür.

  • PTT Üzerinden HGS Para Yükleme

HGS sisteminize para yükleme işlemi yapmak için PTT’ye ait resmi web sitesi üzerinden giriş yaparak yapabilirsiniz. İsterseniz fiziksel olarak da herhangi bir PTT şubesine gidip, kimlik numaranız veya HGS numaranız ya da araç plakanız ile istediğiniz miktarda yükleme yapabilirsiniz.

  • Bana Üzerinden HGS Para Yükleme

HGS yüklemelerinizle uğraşmak istemiyorsanız ve sürekli olarak bunu takip etmek istemiyorsanız yapmanız gereken anlaşmalı bankalar üzerinden HGS almak olacaktır. Bunu alırken hesabınıza ya da kredi kartınıza bağlayarak otomatik olarak yükleme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ziraat Bankası, Vakıfbank, TEB, Halk Bankası, İş Bankası ve daha farklı bankalar üzerinden otomatik olarak yüklemeyi aktif hale getirebilirsiniz.

HGS Ücretlendirme

HGS ücretlendirmesi araç sınıflarına göre değişmektedir. Altı farklı araca göre karayollarına ait genel müdürlük sayfasında ödemeniz gereken tüm ücretler belirlenmiştir. HGS olmaması durumunda ücretli yolları kullanmanız durumunda ciddi bir ödeme ile karşı karşıya kalacaksınız. Buna dikkat ederek hareket etmek önemli bir noktadır.

 

birevim

Leave a Comment

3 × three =