Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

Adaptasyon ihtiyaçları ne olursa engelli kişilerde araçta güvenle seyahat edebilmelidir.  Küresel bir lider olarak, araç adaptasyon endüstrisinde sürekli olarak daha yüksek bir güvenlik seviyesi için çaba sarf etmek için uğraşan araç üreticileridir. Bunu başarmanın bir yolu hem güvenli hem de işlevsel olan yüksek kaliteli ürünler sunmalarıdır. Son kullanıcılarımızın güvenliğini garanti etmek için ürünleri, ilgili direktiflere ve standartlara göre tasarlanarak ve test edilmektedir. Ayrıca, giderek daha sıkı güvenlik gereksinimlerini sürekli olarak zorlamak için kullanıcılar, kuruluşlar, otomotiv endüstrisi ve diğer ilgili taraflarla birlikte çalışır.

birevim faizsiz araba

%90 ve Üzeri Engellilik Raporu bulunan kişiler aracını özel koşullarda satın alabilir.  Engelli Araç Nasıl Alınır? Bu şartlara sahipseniz ÖTV’den muafsınız.

 • Anne ve baba birlikte muvafakat belgesi imzalamaktadır.
 • Ayrıca bireyler kendi adlarına işlem yapabilmektedir.
 • Araç alım ve satışındaki tüm işlemleri velayet sahibi yapabilir.

Pandemi döneminde çocuklar, yaşlılar ve engelliler ekstra zorluk yaşadı. Bunu gören devlet özellikle Kovid bakterisinden korunmak isteyen engelliler için ÖTV’yi kaldırdı. Engelliler için ÖTV yok. 5 yıl süresince yasa yürürlüktedir.

Engelli İndirim Oranlarını İnceleyelim!

Engelli araç fiyatları 2021 yılında ne oldu?  İndirimli engelli araç fiyatları ne kadar? Araç alım ve satım şartları ne kadardır? Bu içerikte tüm bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

ÖTV muaf olması için kişinin, Engellilik derecesi yüzde kaç olmalıdır? 90 veya daha fazla engelliği olan malûl ve engelliler ÖTV’den muaftır. Şu engelli grupları bu avantajdan faydalanabiliyor.

 • Görme engelliler,
 • işitme engelliler,
 • konuşma engelliler,
 • ortopedik engelliler,
 • böbrek rahatsızlığı olan engelliler,
 • Zeka sorunu olan engelliler,

Engellinin satın alacağı taşıtta herhangi bir mekanik ilave veya tadilat yapılması gerekiyor mu?

Hayır, özel tertibat yapılması şartı aranmıyor. Ancak taşıtı bizzat kullanamayacak durumda olan engelliler için, tekerlekli sandalye veya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun düzenleme yapılması şartı aranıyor.

%90 altında engelli olanlar için şartlar nelerdir?

%90’ın altında engellilik derecesi olanlar da ÖTV ödemiyor. Manuel vitesli bir taşıtın hareket ettirici aksamında engelliliğe uygun tertibat yaptırmak hem güvenlik açısından hem de vergi avantajından faydalanmak açısından uygundur.

Engelli Araç alımı Hesaplama

2018 yılı için ilgili mevzuatta olan yıllarda uygulanan motor silindir hacmin 1.6’yı yani 1600 cm³ geçmemesi kuralı kaldırıldı. 2021 yılı içinse 330 bin 800 Türk lirasını geçmemesi baz alınıyor.

Taşıtta Tadilat Aranmayan İstisna Uygulamasının Usul ve Esasları Nelerdir?

 • Engelli kişinin araç alınırken kendisi kullanması şartı yoktur.
 • Araçta tadilat gerekmeyen istisna uygulamasında, engelin ne olduğunun bir önemi yoktur.
birevim

Leave a Comment

10 − eight =