EGR Valfi Nedir?

birevim faizsiz araba

EGR Valfi tüm içten yanmalı motorlarda bulunan önemli bir parçadır. Otomobil üreticileri bu valf sistemi olmadan motor tasarımı yapmamaktadır. Araçlarda günümüzde çok önemli olan emisyon oranlarının düşmesine yardımcı olmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle araçlarda EGR Valfi vazgeçilmez olarak görülmektedir.

EGR’nin açılımıysa Exhaust Gas Recirculation’dır. Bunun Türkçe anlamıysa Egzoz Gazları Devirdaimi olarak çevrilmiştir. Bu valf ile amaçlanan yakıt sistemi tarafından ortaya çıkarılan zehirli gazlarının %8’e yakınını tekrar motor içerisine çevirerek silindirler içerisinde tekrar yakılmasına yardımcı olmasıdır. Gün geçtikçe gelişen otomotiv sektörü bu malzemeyi günümüzde elektronik bir kontrol ile yaptığı için bakımı ve kontrol edilmesi daha kolay bir hale getirilmiştir.

EGR Valfi Arızaları

Araç içerisinde olan her parçada olduğu gibi bu parçanın da arızaları bulunmaktadır. Bu sistemin arızası kısa sürede fark edilip tamir edilmezse araçların salmış olduğu zehirli gaz oranı otomatik olarak artış gösterecektir.

Genellikle yaşanan sorun valfin içerisinde biriken kurumdur. Bu kurum parçanın daha çok yanlış çalışmasına neden olur. Kurum seviyesi arttıkça bozulmasına ve hiç çalışmamasına neden olur. Bu sorunun çözülmesi içinse EGR Valfin sökülerek temizlenmesi gerekmektedir. Eğer tamir edilmeyecek seviyeye gelmişse temizlemek yerine parçayı tamamen değiştirmek kesin çözüm olarak görülmektedir. Bunun için öncelikle parça ustalar tarafından kontrol edilmeli ve ardından gerekli tamir veya değişimin yapılmasına karar verilmektedir.

EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır ve Temizliği Nasıl Yapılır?

EGR Valfi araç için önemli bir parça olduğu için arıza oluştuğunda bazı sorunlar motorda görülebilmektedir. Motorda sarsıntılar yaşanabilir, hiç çalışmayabilir. Yakıt tüketim seviyesi normalin çok üzerine çıkabilir. Araç seyir halindeyken çekişten düşme görülebilir. Egzozdan normalin dışında daha fazla siyah duman çıkabilir.

Bu parçanın tamiri önemli bir ustalık işi olarak bilinmektedir. Sökülmesi ve takılması dahi önemlidir. Tamiri için servise ya da bu işte iyi olan bir ustaya götürmek tavsiye edilir. Parçanın sökümü için bile özel alet takımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Öncelikle vidalarından sökülerek çıkarılmalı, ardından temizlik işlemi dikkatlice yapılmalı ve gene söküldüğü gibi dikkatlice yerine monte edilmelidir.

birevim

Leave a Comment

one × one =