Dört Tekerden Çekiş Nedir?

Motorlu araçlarda birden çok çekiş sitemi çeşidi vardır. Genellikle aracın kullanım amacına ve büyüklüğüne göre değişen bir sistem olan çekiş sitemi yakıt üretimine ve performansına etki eder. Aracın tekerlerinin aracı çekmeye başlaması, gücün tekerlere ulaşmasının ardından gerçekleşir. Yani aracın çekiş sistemi devreye girer. Çekiş sistemlerinden biri 4×4 adı ile bilinen 4 çekerdir. Dört tekerden çekiş, en dengeli ve güçlü çekiş sistemidir. 4×4 işleyişi nedir ve çalışma prensibi nasıldır?

birevim faizsiz araba

 4×4 Prensibi Nedir?

4×4 işleyiş sistemi, aracın motor gücünün dört tekere birden aynı anda eşit olarak iletilebilmesi esasına dayanır.  4 çeker sistemin ilk olarak kullanıldığı araç, 1905 model bir Lotil’dir. 4 çekerlerin hepsi aynı mıdır sorusuna gelecek olursak eğer, bütün 4×4 araçlar kendi içinde gruplanır. Bazı araçlarda 4 çeker sistem isteğe bağlı olarak devreye girerken, bazılarında ise daimi olarak 4 çeker sistem kullanılır. Kendi harekete geçen dört çeker sistemler de bulunur.

4×4 ün Tercih Edilmesinin Nedenleri

Genelde, 4 çeker sistemli araçlar zorlu arazi şartları için üretilmiştir. Ancak, artık şehir içinde de çok tercih edilen araçlar arasına girmeyi başarmışlardır. Elbette bunun en önemli sebeplerinden biri, bu araçların görünüşlerindeki abartı ve büyüklüktür. Sürücüler, görüntü olarak çok sevdikleri bu araçları, arazi şartları dışında şehir içi trafikte kullanmaya başlamışlardır. Bu araçların arazi şartlarında göre tasarlanmış olmasının yanında, 4×4 sistemler, arazide yola daha iyi tutunma, virajı güvenli alma, buzlu zeminde güvenli sürüş avantajı sunarlar. Söz konusu heybetli araçları şehir içinde kullanma ihtiyacının en iyi cevabı ise giderek daha fazla markada gördüğümüz SUV araçlardır. SUV, spor amaçlı taşıt anlamında kullanılan bir terimdir. Bir araç hem minivan hem station vagon hem de çekme özelliklerini taşıyorsa ortak anlam olarak bu tür araçlara SUV adı verilir. Ülkemizde halk arasında jeep olarak bilinen büyük, otomobilden yüksek ve genellikle dört çeker olan araçlar SUV araçlardır. Otomotiv terimler sözlüğüne giren 4 çeker sistemli araçlar, sürücüler tarafından da en çok tercih edilen araçlardandır.

birevim

Leave a Comment

eleven + 16 =