Difüzör Nedir?

birevim faizsiz araba

Difüzör kısaca araçların hızlı gitmesine yardımcı olan bir parçadır. Bu parça farklı görevler için kullanılmaktadır. Özellikle otomobil yarışlarında ki araçlarda sıklıkla farklı versiyonları görülüyor. Normal satışa sunulan otomobillerin genelde spor paketlerinde görülen bir parçadır. Çift katmanlı ve tek katmanlı difüzör bulunmaktadır.

Bu parçanın iki farklı görevi bulunmaktadır. Bunlardan birisi ortaya çıkarması gereken downforce kuvvetidir. Bu aracın yere basmasını arttıracak anlamına gelmektedir. Aracın önünden gelen hava akımını arka tarafından atıldığı sırada doğru şekilde kullanarak aracın daha iyi yere basması sağlanmaktadır. Bu da ortaya çıkabilecek olan sürtünmeyi en az seviyeye çekerek aracın doğru şekilde hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Çift Katmanlı ve Tek Katmanlı Difüzör

Formula 1 yarışlarında kullanılan araçlarda bu sisteme sürekli eklemeler ve yenilemeler yapılarak araçların ihtiyaç duyduğu yere basma kuvvetine sahip olması sağlanması amaçlanmaktadır. Türkçe karşılığı dağıtıcı olan bu sistem günümüzde kullanılan standart olarak kabul edilen araçlarda bulunmamaktadır.

Bu sistem genelde yüksek hız yapması için üretilen araçlarda bulunmaktadır. Bu sayede aracın yüksek hıza daha hızlı bir şekilde çıkarken, aynı zamanda aracın daha iyi bir yol tutuşuna sahip olmasını sağlar. Bu sayede araç daha rahat kontrol edilebilir bir hale gelmektedir. İsteyen araç kullanıcıları kendi araçları için özel olarak üretilen bu sistemleri daha sonradan araçlarına monte edebilmektedir.

Difüzör Çeşitleri

Günümüzde tüm araçlar için özel olarak üretilen difüzörler bulunmaktadır. Bunlar genellikle araçlarını modifiye yaptırmak isteyenler tarafından kullanılmaktadır. Her araç için gerekli olan difüzör  farklı ebatlara ve özelliklere sahiptir.

O nedenle birkaç çeşidi var demek doğru olmaz. Her araç için geliştirilen sistemler ile amaçlanan geliştirilecek olan aracın ihtiyaç duyacağı yere basma kuvvetine sahip olmasını elde etmesine yardımcı olması olacaktır. Bu parçanın her araç için farklı ebatlarda, özelliklerce kalitede bulunduğu bilinmektedir.

Difüzör fiyatları o nedenle farklılık gösterebilir. Bu üretici firmanın kullanmış olduğu malzeme nedeniyle fark edilebilir. Doğru parçayı almak ve araca doğru şekilde monte ettirmek önemlidir. Aksi taktirde parça düşebilir veya istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

four + 7 =