Cam Filmi Nedir?

birevim faizsiz araba

Cam filmi, arabalarda veya teknelerde zararlı güneş ışınlarına farklı kalınlıklarda kullanılan bir laminat ve şeffaf bir film olarak bilinmektedir. Farklı kalınlıklarda cam filmleri bulunmaktadır. Doğru kullanımı yapılması halinde cilt ve göz sağlığına ciddi faydaları olduğu bilinmektedir.

Sağladığı faydalar arasında yaşanabilecek bir kaza anında camın parçalanmasının önüne geçmektedir. Bu sayede cam kırıklarının yolcuların üzerine gitmesinin önüne geçecektir. Aynı zamanda telsiz sinyallerini kesmeye, güneş ışıklarının içeriyi zorlayıcı derecede etkilemesinin önüne geçmektedir. Araç iç ısısının özellikle yaz aylarında yükselmesinin önüne geçmektedir.

Ülkemizde cam filmi kullanımı yasalar ile belirlenmiştir. Doğru cam filmi kullanılmamasının trafik ceza kanununda cezası yer almaktadır.

Cam Filmi Muayeneden Geçer mi, Cezası Var Mı?

Cam filmi uygulaması ülkemizde bir dönem yasaklanmış olsa da yapılan düzenleme ile yasak olmaktan kaldırılmıştır. Ancak cam filmi kullanımı için belirli standartlar belirlenmiştir. Aracın cam filmi olması o aracın muayeneden geçmesine engel teşkil etmemektedir. Muayene sırasında cam filmi olan araçlar hafif kusurlu olarak kabul edilmektedir. Aracın ön camında film olması bu aracın ağır kusurlu kabul edilmesine neden olacaktır.

2020 yılında ara cam filmi görüşü engelleyecek şekilde kullanımına 288 TL trafik cezası uygulanmaktadır. Cam filmleri farklı numaralara sahiptir. Şoförün etrafını gördüğü yan camlar ve ön cama kalın cam filmi uygulanması bu trafik cezası ile karşılaşmanıza neden olacaktır. O nedenle cam filmi yaptırırken bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hangi Numara Cam Filmi Kullanılmalıdır?

Cam filmi için piyasada 4 farklı numara bulunmaktadır. Bu numaralar ile anlatılmak istenen filmlerin kalınlık seviyesidir. Bu numaralar belirlenen standartlar gereğince arabaya uygulanmalıdır. Bu sayede hem muayeneden geçebilir hem de trafik cezasından kaçmanız mümkün olacaktır.

Ön camda hiç cam filmi olmaması gerekmektedir. Ön tarafta bulunan iki yan camda da kalınlığın %30 seviyesinin üzerine çıkmaması gerekiyor. Yani kalınlık olarak en incesi bu camlara takılmalıdır. Ön camlara 1 ve 2 numara filmler kullanılması tavsiye edilmektedir.

Arka camlara 3 ve 4 numaralı filmlerin kullanılmasına izin verilmelidir. Ancak bu tercih dahi aracın hafif kusurlu olmasına neden olarak kabul görmektedir.

birevim

7 Comments

 • Cam filminin en koyusuna bile kesilen cezalarda Cumhurbaşkanımız kesilen cezalar iptal olacak demişti. Halen en koyusunu yaptırdığımızda ceza yeme durumumuz var mı?

  • Merhaba Başak Hanım,
   Cam filmleri araçların kusurlu olarak işlenmesine neden olmaktadır.

 • Yazlık bir şehirde yaşıyorum, buralarda cam filmsiz araç içerisinde durulmuyor. Klima olsa bile cam filmi çok faydalı oluyor

 • Cam filmi araçlarda bir ara yasaklandı sonra izin verildi falan dediler ama son halinde izin var mı?

  • Merhaba Meral Hanım,
   Ön camlara 1 ve 2 numara filmler kullanılması tavsiye edilir. Arka camlara ise 3 ve 4 numaralı filmlerin kullanılmasına izin verilmelidir. Ama bu tercih bile aracın hafif kusurlu olmasına neden olarak kabul görmektedir.

 • Cam filmi için hala yasaklar geçerli mi? Cumhurbaşkanımız yasağı kaldırmıştı ama ön cam için geçerli değil dimi o?

  • Merhaba Gizem Hanım,
   Cam Filminin olması araç muayenesinde aracın kusurlu olarak adlandırılmasına sebep olmaktadır.

Leave a Comment

two × 2 =