A Sınıfı Ehliyet Nedir?

birevim faizsiz araba

Motosiklet kullanmak isteyen bir kişinin alması gereken bir ehliyet vardır. Trafikte ki diğer motorlu taşıtların olduğu gibi bunun için alınması gereken bir ehliyet vardır. Trafik kanuna göre bu A sınıfı olarak belirlenmiştir. İki veya üç tekerlekli olmasın bu taşıtları kullanmak istiyorsanız bu ehliyeti mutlaka almanız gerekiyor.

A sınıfı ehliyet ülkemizde motosiklet kullanmak isteyenlerin alması gereken ehliyet sınıfı olarak biliniyor. Bu kanunda 1 Ocak 2016 yılından itibaren değişikliğe gidildi. Bu tarihten önce A1 ve A2 olarak ayrılan bu sınıf, yeni düzenleme sonrasında A, A1, A2 ve M olarak dört farklı tipe ayrılmıştır. Bu ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre dolduktan sonra yenilenmesi gerekmektedir.

A Sınıfı Ehliyet Kaç CC Motosiklet Kullanabilir?

A sınıfı ehliyet alanların kullanabileceği belirli bir motor gücüne sahip araçlar vardır. Bu araçların gücüne göre değişmektedir. A1 ehliyete sahip bir sürücü 125 cc ve 14 beygir gücün üzerinde bir motosiklet kullanamamaktadır.

A2 ehliyet daha çok büyük motorların kullanımı için sunulmaktadır. Bu tipte ehliyet alanlar 600 cc ve 48 beygir gücünün üzerine çıkamaz. Bu günümüzde satan en güçlü motor sınıfları arasında yer almaktadır.

A Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

A grubu ehliyet almak isteyenlerin belirli bir yaş grubuna dahil olması gerekiyor. A1 ehliyeti için 16 yaşına sahip olunması gerekirken, A2 almak isteyenler için 18 yaş gerekiyor. A ehliyeti alacaklar 20 yaşlarını doldurması gerekiyor. 24 yaşında olan bir birey eğer A ehliyeti almak istiyorsa A2 ehliyetini en az 2 yıl kullanması da isteniyor.

A Sınıfı Ehliyet Çeşitleri

Ehliyetler çeşitli sınıflara ayrılır. Motosiklet ehliyetleri de kendi içerisinde farklı sınıflar içerisinde bulunuyor. Hepsini kapsayan ehliyetler olduğu gibi kendine özel ehliyetler de bulunuyor.

  • A Ehliyet

A ehliyeti trafikte görülen tüm motosiklet türü araçların kullanımına izin veriliyor. A1, A2 ve M sınıfları bu grubun içerisinde yer alıyor.

  • A1 Ehliyet

En düşük yaş şartına sahip ehliyet sınıfıdır. 16 yaşını dolduran bireylerin kullanmasına izin verilmektedir.

  • A2 Ehliyet

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki sınıfın arasında bulunmaktadır. 35 KW’a kadar olan motosiklet için bu durum genel olarak kapsıyor.

  • M sınıfı Ehliyet

Küçük sınıfta yer alan motosiklet kullanmak isteyenlere verilen bir ehliyet türüdür.

A Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Motosiklet ehliyeti almak için hem teorik hem de pratik sınavdan başarılı olmanız gerekiyor. Sınavdan 50 sorudan 35 doğru gerekirken, direksiyon sınavında parkurda yaklaşık 30 dakika sürmeniz gerekiyor.

Motosiklet ehliyeti almak isteyenler başvurularını Kimlik Kartı, 4 Adet Biyometrik Fotoğraf, Sağlık Raporu, Adli Sicil Kaydı, En az ilkokul eğitim seviyesi diploması olacak şekilde hazırlayarak başvurularını yapmaları gerekiyor.

 

birevim

Leave a Comment

nine + eighteen =