4 Çeker Nedir?

4 çeker; dört tekerden çekiş olarak farklı kaynaklarda geçmektedir. Gücün tekerleklere ulaşmasının ardından tekerlekler aracı çekmeye başlamaktadır. Bu noktada, aracın çekiş sistemi, sürece dahil olmaktadır. En güçlü ve dengeli çekişin ancak dört tekerden çekiş sistemiyle meydana geldiğini belirtmek gerekir. Genel olarak bahsetmek gerekirse; motorlu taşıtlarda birden fazla çekiş sisteminin olduğu söylenmelidir. Çekiş sistemleri; aracın büyüklüğüne ve kullanım amacına göre değişmektedir. Buna ek olarak, çekiş sistemlerinin yakıt tüketimine ve performansa etki etmesi söz konusudur. Bu bahsedilen çekiş sistemleri arasında 4×4 olarak bilinen dört çeker bulunmaktadır.

birevim faizsiz araba

4 çekerden bahsederken 4×4 prensibini ele almak gerekmektedir. 4×4 prensibine göre aracın motor gücünün dört tekere birden aynı anda eşit olarak iletilmesi söz konusu olmaktadır. Dört çeker; geçmişten günümüze kadar popüler olmasıyla bilinmektedir. Bu noktada, dört çeker sisteminin ilk kullanıldığı ilk araç, 1905 model bir Lotil olarak kayıtlarda bulunmaktadır. 4 çekerlerden bahsederken hepsinin aynı olmadığını ifade etmek gerekir. 4×4 araçlar, kendi içerisinde birtakım sınıflara ayrılmaktadır. Bu bağlamda, bazı araçlarda 4 çeker sisteminin isteğe bağlı olarak devreye girmesi söz konusu olmaktadır. Ancak, bazı araçlarda ise dört çeker sistemin her zaman bulunduğunu ifade etmek gerekir. Ayrıca, bazı araçların duruma göre harekete geçen dört çeker sistemlerine sahip olduğunu söylemek gerekir.

4 çeker sistemli araçların geçmişten günümüze kadar kullanıldığı ve kullanılmaya devam edildiği bilinmektedir. 4 çeker sistemli araçların genel olarak zorlu arazi şartları için üretildiğini söylemek gerekir. Ancak, bu araçlar, bilhassa şehir içinde de sıklıkla kullanılırlar. Sonuç olarak, dört çeker sistemli araçların oldukça popüler olduğu bilinmektedir. Söz konusu popülerliği sağlayan nokta ise hiç kuşkusuz bu araçların sahip olduğu heybetli görünümdür. Dört çeker sisteme sahip olan araçları bilhassa şehir içerisinde kullanmak için SUV araçlarının en uygun olduğunu yinelemek gerekir. Birçok markada SUV araçları görmek söz konusu olmaktadır. 4×4 sistemlerin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların başında arazide yola daha iyi tutunma, buzlu zeminde güvenli sürüş fırsatı sunma ve virajı güvenli alma gibi özellikler gelmektedir.

Dört Çeker Araçların Avantajları ve Dezavantajları

Dört çeker araçlar; aracın yolla bütünleşmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, patinaj gibi sorunların oluşmasının önüne geçmektedir. Ayrıca, lastiklerin eskimesi ve erimesi gibi sorunlar otomatik olarak ortadan kalkmaktadır. Dört çeker araçları kullanan kişilerin araçlarıyla beraber ilerlerken ani virajlarda savrulması ve yoldan çıkması mümkün olmaz. Düşük viteslerde daha rahat hızlanma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca, karlı ve yağmurlu havalarda bu tip araçların daha avantajlı olduğundan bahsetmek gerekir.

Bunun yanı sıra, dört çeker araçların birtakım dezavantajları olabilmektedir. Her şeyden önce, diğer araçlara kıyasla iki kat daha pahalı olurlar. Eklenen parçalardan dolayı aracın daha ağır olması söz konusudur.

birevim

4 Comments

  • 4 çeker arabaları kullandıktan sonra insanın normal araca dönesi gelmiyor, ML320 aracım var, diğer araçlar çok kağıt gibi geliyor

    • Merhaba Enes Bey,
      Dört çeker araçların birtakım dezavantajları vardır bunlardan biride yakıt tüketimi konusunda diğer araçlara göre biraz pahalıya kaçmaktadır.

  • 4 çeker sistem olan arabalara bir kere binin bir daha diğer araçlara binesini gelmiyor 🙂

Leave a Comment

12 − 4 =