3 Silindirli Motor Nedir?

Üç silindirli motorların otomotiv sektöründe çok fazla görülmediğini belirtmek gerekir. Örneğin, dört silindirli motora sahip olan büyük markaların otomobil modelleri bulunmaktadır. Ancak, aynı durum, 3 silindirli motor için geçerli değildir. Üç silindirli motorların birtakım özelliklerinden dolayı en popüler silindir tipleri arasında olduğunu söylemek mümkün değildir. Üç silindirli motorların kullanım alanının dar olduğu ifade edilmelidir. Bu noktada, dört silindirli bir motor yapısındaki silindirlerden birinin iptal edilmesi durumunda aracın üç silindirli olarak piyasaya sürülmesi söz konusu olmaktadır.

birevim faizsiz araba

Üç silindirli motorlar; sarsıntılı çalışmalarından dolayı ön plana çıkarlar. Bunun yanı sıra, bu motorların çalışırken çıkardıkları seslerin oldukça etkileyici olduğundan bahsetmek gerekir. Üç silindirli motorlar; bilhassa sürüş keyfine önem veren kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu bağlamda, üç silindirli motorlar sayesinde harika bir kullanıcı deneyimi yaşamak mümkün olmaktadır. Ancak, üç silindirli motorların konfor konusunda aynı şeyleri vaat ettiğini söylemek güçtür. Sürüş deneyiminde konfora önem verenlerin tercihinin çok daha güçlü motorlar olması gerekmektedir. Üç silindirli motorlara sahip olan araçların sayısının çok fazla olmadığını belirtmiştik. Ancak, yine de bu motorlara sahip olan araçlara örnek olarak, Peugeot 107, Citroen C1, BMW 418i Gran Coupe’yi vermek söz konusudur.

Üç silindirli motor kullanmanın birtakım avantajları bulunmaktadır. Her şeyden önce, bu motorlar sayesinde kullanıcıların yakıt tasarrufu sağlaması söz konusudur. Bunun yanı sıra, üç silindirli motorların aracın ağırlığını azaltması amacıyla tasarlandığından bahsetmek gerekir. Otomobil dünyasında bir otomobilde yakıt tasarrufu sağlamanın en garanti yolunun daha az yakıt kullanmak olduğu aşikardır. Daha az yakıt kullanmak adına yapılması gereken şey, silindir hacimlerinin azaltılmasıdır. Bu bağlamda, üç silindirli motorlarda silindir sayısının ve hacminin az olduğunu vurgulamak gerekir. Bu sebeplerden dolayı, üç silindirli motorlarda yakıt kullanımı düşüktür. Yakıt kullanımının düşük olmasının yalnızca ekonomik açıdan avantajlı olmadığını söylemek gerekir. Daha az yakıt kullanımı sayesinde çevreye daha az zarar verilmektedir.

Üç Silindirli Motorların Avantajları Nelerdir?

Üç silindirli motorda silindir sayısının düşük olduğundan ve hacminin az olduğundan bahsetmiştik. Bu bağlamda, yakıt kullanımı oldukça düşük olmaktadır. Düşük hacimden yüksek güç üretmenin bu motorlar için geçerli olduğuna değinmek gerekir. Turbo ve doğrudan enjeksiyon teknolojisi sayesinde söz konusu işlemler mümkün olmaktadır. Bu konuda birkaç modeli örnek vermek mümkündür. Ford’un 1.0L 3 silindirli motoru; 125 PS güç ve 170 Nm tork üretmektedir. Söz konusu motorun ortalama yakıt tüketiminin 4.8L/100 km olduğunu ifade etmek gerekir. Bu rakamların normal motorların yakıt tüketimlerine kıyasla ideal olduğu bilinmektedir.

Üç silindirli motorlar, çok daha hafif olmalarıyla öne çıkarlar. Bu sayede, araca ekstra yük binmesi söz konusu bile olmaz. LPG sistemlerine uyum sağlamaması; üç silindirli motorların dezavantajları arasında yer almaktadır.

birevim

12 Comments

 • Üç silindirli motorlar yakıt tüketiminde gerçekten az yakıt tüketimi mi yapıyor? Birde dik yokuşlarda performansları nasıl acaba?

  • Merhaba Ceren Hanım,
   Üç silindirli motorlarda yakıt kullanımı düşüktür.

 • Geçen Citroen C3 1.2 motor 3 silindirli aracını kiraladım, dağ bayırında araçla 1.vitese kadar düşmek zorunda kaldım, araçta iki kişiydik ve bagaj boştu, araçla ilgili bir sorun var diye düşünüyorum koca araç markasında böyle hatalı üretimin olacağını düşünmüyorum.

 • 3 silindirli araçların performans sorunu yaşadığını bende düşünüyorum, bende 3 silindirli araç kullandım bir süreliğine ve çekiş kuvvetleri çok düşük

 • 3 silindirli motorların çok performanslı olduğunu söyleyemeyeceğim açıkçası

 • Gündelik hayat için kabul edilebilir ancak 3 silindirli araçlar şehirler arası yolculuk için pek tercih edilebilecek bir araç değil

  • Çok teşekkür ederim. Ben uzun yola düşünüyordum. Yorumunuz sonrası hemen vazgeçtim.

 • 3 silindirli motorlu bir aracı 3 sene kullandım çok güzel performansı vardı ancak imkanı olan almasın derim 🙂

 • 3 silindirli motorlar performans olarak çok kötü ama fiyat olarakta en ucuzu bu

Leave a Comment

nineteen − 1 =